Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słabe wyniki Dassault Aviation

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, Przemysł zbrojeniowy, 22 lipca 2008

Francuski Dassault opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2008. Sprzedaż przedsiębiorstwa zmniejszyła się o 13,7%, w porównaniu do 2007.

Sprzedaż wojskowa Dassault przyniosła w ubiegłym roku 43% wpływów, podzielona w połowie na zamówienia krajowe i zagraniczne. Te ostatnie ograniczają się niemal wyłącznie do zleceń remontowych. Tymczasem bez nowych kontraktów eksportowych, sytuacja przedsiębiorstwa nie ulegnie znaczącej poprawie. Dlatego władze Dassault wiążą ogromne nadzieje w związku z możliwością sprzedaży m.in. kilkunastu Rafale do Libii i kilkudziesięciu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Do tej pory jednak nie udało się znaleźć ani jednego kupca na najnowszy, francuski myśliwiec / Zdjęcie: Dassault Aviation

Sprzedaż grupy Dassault wyniosła w pierwszych 6 miesiącach tego roku 1,54 mld Euro, a więc o 276 mln mniej, niż w pierwszym półroczu 2007. Gorsze wskaźniki wynikają przede wszystkim z mniejszej sprzedaży w drugim kwartale. Rok temu wyniosła ona 1,07 mld Euro, obecnie 789 mln.

Jeżeli w drugim półroczu nie nastąpi zdecydowana poprawa, Dassault nie osiągnie rekordowego poziomu z 2007 - nieco ponad 4 mln Euro - wracając do średniej z lat 2003-2006, a więc 3,3-3,4 mld Euro rocznie.

Gorsze wyniki spowodowane są przede wszystkim zmniejszeniem się zapotrzebowania na samoloty dyspozycyjne w USA (57% produkcji Dassault tworzy rodzina samolotów Falcon) i wysokim kursem Euro, który ogranicza eksport, podstawę przychodów francuskiego producenta.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.