Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

JASSM dla Polski

Lotnictwo wojskowe, 21 września 2014

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce pocisków manewrujących JASSM.

AGM-158 przenosi głowicę bojową o masie 454 kg. Jego zasięg, w wersji podstawowej, to 370 km. Naprowadzanie na cel odbywa się przy pomocy odbiornika GPS sprzężonego z układem nawigacji bezwładnościowej / Zdjęcie: US Air Force

Departament Stanu USA zaakceptował możliwą sprzedaż dla Polski pocisków samosterujących AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles), wraz z pakietem modernizacyjnym przeznaczonym dla ich nosicieli – samolotów wielozadaniowych F-16C/D Block 52+, używanych przez Siły Powietrzne. DSCA powiadomiła o tej transakcji Kongres USA 17 września.

W ramach kontraktu Polska nabędzie 40 pocisków AGM-158A JASSM, 2 bojowe AGM-158A z oprzyrządowaniem do prób i układem samolikwidacji, 2 szkolne AGM-158A z analogicznym wyposażeniem oraz 2 pociski przeznaczone do prób certyfikacyjnych. Amerykanie dostarczą także oprogramowanie komputerów pokładowych (Tape M6.5), umożliwiające przenoszenie i odpalanie JASSM przez polskie F-16.

Oprócz tego Siły Powietrzne pozyskają również zasobniki do transportu i składowania pocisków, części zamienne, wyposażenie do eksploatacji i prób oraz dokumentację techniczną. Całkowita wartość transakcji to 500 mln USD (1,63 mld zł). Głównym dostawcą uzbrojenia i wyposażenia będzie Lockheed Martin.

AGM-158A przenosi głowicę bojową o masie 454 kg. Jego zasięg to 370 km. Naprowadzanie na cel odbywa się przy pomocy odbiornika GPS sprzężonego z układem nawigacji bezwładnościowej. Uzbrojenie tego typu jest w wyposażeniu wojsk lotniczych Australii, Finlandii (Integracja JASSM z fińskimi F-18, 2012-12-04) i Stanów Zjednoczonych Ameryki (Modernizacja B-52H, 2014-01-12, Kolejne 440 AGM-158 dla USAF, 2014-01-11). Polskie pociski JASSM mają stanowić jeden z kilku elementów systemu odstraszania, w którego skład mają też wchodzić m.in. pociski manewrujące NSM i artyleryjskie zestawy rakietowe dalekiego zasięgu Homar (Wiceminister o Homarze, 2014-08-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.