Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irak stracił kolejny śmigłowiec

Lotnictwo wojskowe, 09 października 2014

Bojownicy Państwa Islamskiego zestrzelili iracki śmigłowiec, Bell 407.

Możliwość użycia przez islamistów przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych, skutecznych przeciwko irackim śmigłowcom rozpoznawczym i uderzeniowym, znacznie ogranicza i tak niski potencjał operacyjny sił zbrojnych tego państwa, które od miesięcy nieskutecznie opierają się ofensywie islamistów / Zdjęcie: Asian Defence News

Śmigłowiec zestrzelono dziś w pobliżu położonego 210 km na północ od Badgadu miasta Bajdżi, na terenie którego znajduje się największa w kraju rafineria ropy naftowej. Śmierć poniosło dwóch lotników. Wiropłat zestrzelono z przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego, zdobytego przez islamistów na irackiej lub syryjskiej armii.

Przed kilkoma laty Bagdad zakupił w USA 30 śmigłowców Bell 407, w tym 3 przystosowane do szkolenia (TA-407). Pozostałe (w wersji IA-407) używane są do misji rozpoznawczych lub atakowania celów naziemnych. Latem Irakijczycy zamówili pakiet wsparcia technicznego wiropłatów. Usługi miały objąć także Bell OH-58C Kiowa i UH-1H Huey II (Logistyka irackich wiropłatów, 2014-07-30).

Omawiany przypadek jest drugim na przestrzeni tygodnia, kiedy irackie wojska lądowe utraciły śmigłowiec w starciu z islamistami na północy kraju. W piątek bojownicy Państwa Islamskiego zestrzelili zakupiony w Rosji uderzeniowy Mi-35 (Zamieszanie z irackimi śmigłowcami, 2014-06-13).

Utracone śmigłowce dopisują się do długiej listy irackiego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zniszczonego lub przejętego przez islamistów (Islamiści chwalą się sukcesami w Iraku, 2014-10-02). Fakt użycia przez bojowników PI przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych wzbudza obawy o bezpieczeństwo statków powietrznych zaangażowanych w kampanię nalotów na pozycje ekstremistów w Iraku i Syrii (Przedłużona służba eskadry Tornado, 2014-10-09, Koszt nalotów na pozycje PI, 2014-10-07).

Co prawda tego typu uzbrojenie nie jest w stanie zagrozić samolotom wielozadaniowym używanym przez USA oraz ich europejskich i regionalnych sojuszników. Co innego jednak w przypadku amerykańskich śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache, których załogi od kilku dni wykonują loty bojowe nad Irakiem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.