Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irak stracił kolejny śmigłowiec

Lotnictwo wojskowe, 09 października 2014

Bojownicy Państwa Islamskiego zestrzelili iracki śmigłowiec, Bell 407.

Możliwość użycia przez islamistów przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych, skutecznych przeciwko irackim śmigłowcom rozpoznawczym i uderzeniowym, znacznie ogranicza i tak niski potencjał operacyjny sił zbrojnych tego państwa, które od miesięcy nieskutecznie opierają się ofensywie islamistów / Zdjęcie: Asian Defence News

Śmigłowiec zestrzelono dziś w pobliżu położonego 210 km na północ od Badgadu miasta Bajdżi, na terenie którego znajduje się największa w kraju rafineria ropy naftowej. Śmierć poniosło dwóch lotników. Wiropłat zestrzelono z przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego, zdobytego przez islamistów na irackiej lub syryjskiej armii.

Przed kilkoma laty Bagdad zakupił w USA 30 śmigłowców Bell 407, w tym 3 przystosowane do szkolenia (TA-407). Pozostałe (w wersji IA-407) używane są do misji rozpoznawczych lub atakowania celów naziemnych. Latem Irakijczycy zamówili pakiet wsparcia technicznego wiropłatów. Usługi miały objąć także Bell OH-58C Kiowa i UH-1H Huey II (Logistyka irackich wiropłatów, 2014-07-30).

Omawiany przypadek jest drugim na przestrzeni tygodnia, kiedy irackie wojska lądowe utraciły śmigłowiec w starciu z islamistami na północy kraju. W piątek bojownicy Państwa Islamskiego zestrzelili zakupiony w Rosji uderzeniowy Mi-35 (Zamieszanie z irackimi śmigłowcami, 2014-06-13).

Utracone śmigłowce dopisują się do długiej listy irackiego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zniszczonego lub przejętego przez islamistów (Islamiści chwalą się sukcesami w Iraku, 2014-10-02). Fakt użycia przez bojowników PI przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych wzbudza obawy o bezpieczeństwo statków powietrznych zaangażowanych w kampanię nalotów na pozycje ekstremistów w Iraku i Syrii (Przedłużona służba eskadry Tornado, 2014-10-09, Koszt nalotów na pozycje PI, 2014-10-07).

Co prawda tego typu uzbrojenie nie jest w stanie zagrozić samolotom wielozadaniowym używanym przez USA oraz ich europejskich i regionalnych sojuszników. Co innego jednak w przypadku amerykańskich śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache, których załogi od kilku dni wykonują loty bojowe nad Irakiem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.