Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bułgaria kupi F-16 od Grecji?

Lotnictwo wojskowe, 14 października 2014

Według greckich mediów, kraj ten sprzeda Bułgarii samoloty F-16. Transakcję popierają Amerykanie.

Bułgaria odkupi od Grecji 6-8 samolotów F-16, najprawdopodobniej wersji Block 30 / Zdjęcie: MO Grecji

Grecki dziennik Kathimerini opublikował artykuł, w którym donosi o rozmowach prowadzonych pomiędzy rządami w Atenach, Waszyngtonie i Sofii, na temat pozyskania przez Bułgarów nowych samolotów wielozadaniowych (Bułgaria kupi zachodnie uzbrojenie, 2014-10-09). Pierwsze dyskusje w tej sprawie miały być przeprowadzone w marcu br., pomiędzy ministrami obrony Bułgarii i Grecji, Angełem Najdenowem i Dimitrisem Avramopoulosem.

W grę wchodzi sprzedaż 6-8 F-16, najprawdopodobniej C/D Block 30, eksploatowanych przez Polemikí Aeroporía (wojska lotnicze Grecji). Mają one zostać zastąpione taką samą liczbą samolotów, leasingowanych od US Air Force.

Zgoda na transakcję została już wydana przez Waszyngton, w oparciu o predecens, jakim była sprzedaż F-16 dla Rumunii, zrealizowana przez Portugalię na podobnych zasadach (Rumunia kupuje uzbrojenie do F-16, 2013-11-11). Według Kathimerini, Polemikí Aeroporía chcą, aby Grecja dzierżawiła nowe F-16 Block 52, jednak Amerykanie sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.