Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izrael rezygnuje z V-22

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 listopada 2014

Ministerstwo obrony Izraela zrezygnowało z zakupu 6 przemiennopłatów V-22 Osprey, które miały kosztować 1,13 mld USD. Powodem jest ochłodzenie stosunków z USA i przeznaczenie środków na inne zakupy.

CV-22 Osprey z 8th Special Operations Squadron (SOS) w Hurlburt Field na Florydzie / Zdjęcie: US Air Force, Master Sgt. Jeremy T. Lock

Ministerstwo obrony Izraela poinformowało o rezygnacji z zakupu 6 przemiennopłatów V-22 Osprey. Według informacji DSCA dla Kongresu ze stycznia 2014, miały one kosztować – wraz z odpowiednim pakietem logistycznym – 1,13 mld USD (ok. 3,8 mld zł). Izrael jest pierwszym krajem, który uzyskał zgodę na nabycie tych nowatorskich konstrukcji (Izrael kupuje Ospreye, 2014-01-15). Ostatecznie jego władze uznały jednak, że transakcja byłaby zbyt kosztowna.

Na decyzję o rezygnacji z V-22 wpłynęło kilka czynników. Chodzi m.in. o ograniczenia budżetowe związane z wydatkami na kilkutygodniowy konflikt z Palestyńczykami w Strefie Gazy. Tel Awiw zdecydował, że ważniejszy będzie zakup drugiej transzy samolotów wielozadaniowych F-35 (Izrael kupi dodatkowe F-35, 2014-10-30). Środki budżetowe mają też w pierwszej kolejności być przeznaczone na zakupy dodatkowych ciężkich transporterów opancerzonych Namer i amunicji precyzyjnej. Analitycy wskazują również na ochłodzenie stosunków z USA, które mniej jednoznacznie niż do tej pory popierają Izrael w konflikcie z Palestyńczykami.

V-22 były przeznaczone dla izraelskich wojsk specjalnych. Planowany kontrakt pozycjonowano w kontekście ewentualnych ataków na terytorium Iranu. Przemiennopłat może przewozić około 20 w pełni wyekwipowanych żołnierzy na odległość ponad 700 km. Dla zwiększenia zasięgu Osprey może być tankowany w powietrzu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.