Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brazylijczycy rozpoczęli szkolenie na Gripenach

Lotnictwo wojskowe, 20 listopada 2014

Dwaj pierwsi piloci wojsk lotniczych Brazylii odbyli loty zapoznawcze samolotem Gripen.

Kpt. Gustavo de Oliveira Santos wraz ze szwedzkim instruktorem po pierwszym locie Gripenem / Zdjęcie: MO Brazylii

Wczoraj rano rozpoczęło się szkolenie pilotów Força Aérea Brasileira (FAB, wojsk lotniczych Brazylii), którzy zasiądą w kabinach samolotów wielozadaniowych Gripen NG. Loty zapoznawcze w drugiej kabinie Gripena D wykonali kpt. Gustavo de Oliveira Santos i kpt. Ramon Pascotto Fórneas. Pierwszy z nich jest pilotem F-5, a drugi – F-2000.

Loty z udziałem Brazylijczyków i instruktorów-pilotów szwedzkich Flygvapnet (wojsk lotniczych) trwały ok. 50 min. Po starcie z bazy w Satenas i wznoszeniu na wysokość 10 700 m, wykonywano rutynowe manewry i zadania w przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem.

W 3 h po lądowaniu piloci FAB wykonali loty w symulatorze. Ich szkolenie w Szwecji, zakończone zdobyciem uprawnień instruktorskich, potrwa 6 miesięcy.

Jak już wspominaliśmy, FAB zakupią ostatecznie 108 Gripenów NG (108 Gripenów dla Brazylii, 2014-11-19). Ich dostawy mają zakończyć się w 2032. Według źródeł zachodnich Aviação Naval Brasileira (AvN, lotnictwo marynarki wojennej Brazylii) wciąż rozważa możliwość nabycia wersji morskiej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.