Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ukraina nie chce starych CF-18

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 23 listopada 2014

Władze Ukrainy poinformowały, że nie są zainteresowane pozyskaniem od Kanady używanych myśliwców wielozadaniowych CF-18. Głównym powodem jest brak środków na ich eksploatację.

Należące do Royal Canadian Air Force myśliwce CF-18 w bazie Bagotville w Quebecu / Zdjęcie MHaroldCTV

Władze Ukrainy poinformowały, że nie są zainteresowane pozyskaniem od Kanady używanych samolotów wielozadaniowych CF-18A/B. Zostały one zaoferowane latem br. Według nieoficjalnych doniesień, Kanada zaproponowała przejęcie do 20 maszyn tego typu, wyprodukowanych w latach 1980. Chodziło o samoloty wycofywane z linii w ramach programu modernizacji kanadyjskich sił zbrojnych (Kanada wybierze amerykański samolot?, 2014-09-05; Kanadyjczycy przenoszą się na Litwę, 2014-08-25).

O decyzji rządu Ukrainy poinformował w wywiadzie dla telewizji Telekanał 24 wiceminister obrony Leonid Poliakow. Powiedział on, że głównym powodem rezygnacji z proponowanej transakcji jest brak pieniędzy. Ukrainy nie stać nawet na bezpłatne przejęcie CF-18, ze względu na przewidywane koszty eksploatacji, w tym szkolenia pilotów i techników. Dla odkupionych od Kanady samolotów trzeba by zbudować system logistyczny zupełnie odmienny od obecnie istniejącego, dostosowanego do używania sprzętu posowieckiego (Chińskie L-15 dla Ukrainy?, 2014-11-14; Kolejny Su-25 zestrzelony nad Donbasem, 2014-08-30; Kolejne zestrzelone Mi-24 i Su-24M, 2014-08-22). Byłoby to nieopłacalne nawet, gdyby szkolenie pierwszych obsad odbywałoby się bezpłatnie.

Do tej Stany Zjednoczone i ich sojusznicy ograniczały pomoc wojskową dla Ukrainy do szkolenia żołnierzy oraz przekazywania (sprzedawania) tzw. broni niezabijającej. 18 listopada, podczas wizyty w Waszyngtonie prezydent Petro Poroszenko po raz kolejny zwrócił się do Kongresu o dostawy broni bardziej przydatnej w walkach. 21 listopada senator John McCain poinformował, że Kongres doprowadzi do zmiany obecnej sytuacji wbrew stanowisku prezydenta Baracka Obamy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.