Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie VT4 dla Pakistanu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 24 listopada 2014

Chiny zgodziły się sprzedać Pakistanowi czołgi NORINCO VT4. Islamabad potrzebuje ich, aby zrównoważyć jakościowo indyjskie T-90.

Masa czołgu VT4 to 52 t, a jego prędkość maksymalna szacowana jest na 68-75 km/h. Głębokość pokonywania przeszkód wodnych po dnie po uprzednim przygotowaniu do 4,5 m. Pojazd pokonuje rowy o szerokości 2,7 m. Jednostka napędowa to turbodoładowany silnik diesla o mocy 1300 KM z elektronicznym regulatorem mocy. Moc jednostkowa czołgu to 25,5 KM/t

VT4 to eksportowa wersja czołgu MBT-3000 produkowanego przez NORINCO (China North Industries Corporation). Pojazd rozwijany jest od 2012, jest to unowocześniona odmiana MBT-2000 Gai (VT-1A) nie różniąca się zasadniczo od swojego protoplasty (Zmodernizowany MBT-3000, 2014-09-12). Wyróżnikiem jest silniejszy, 1300-konny silnik z elektronicznym systemem diagnostycznym, unowocześniony, cyfrowy system kierowania ogniem z termowizorem oraz systemem nawigacji satelitarnej.

Wcześniej Chińczycy i Pakistańczycy współpracowali przy opracowaniu czołgu Al-Chalid/MBT-2000 (Rosyjska Wagonka idzie po zwycięstwo w Peru, 2013-06-05; Więcej ukraińskich silników dla ChRL, 2012-07-13; Chińskie wozy dla Wenezueli, 2012-07-12) i jego rozwinięcia (ChRL ujawniła czołg VT-2, 2012-05-01). Obecnie Islamabad potrzebuje szybko wyposażyć swoje siły zbrojne w nowoczesne wozy bojowe, które stanowiłyby przeciwwagę dla kupionych w Rosji i składanych w Indiach na licencji T-90. Chińczycy reklamują VT4 jako pojazd mający lepsze zdolności trakcyjne, większą siłę ognia i mocniejsze opancerzenie od rosyjskich czołgów.

Podstawowym uzbrojeniem VT-4 jest 125-mm armata gładkolufowa, sprzężona z 7,62-mm karabinem maszynowym. Szybkostrzelność działa to 8 strz./min. Zapas amunicji wynosi 38 nabojów kal. 125 mm, z czego 22 znajdują się w automacie ładowania. Z armaty można wystrzeliwać ppk o zasięgu do 5000 m / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

Podstawowym uzbrojeniem VT4 jest 125-mm armata o gładkim przewodzie lufy z przedmuchiwaczem i osłoną termiczną, sprzężona z 7,62-mm karabinem maszynowym. Z działa można też wystrzeliwać przeciwpancerne pociski kierowane o zasięgu do 5000 m. Ponadto czołg uzbrojony jest też w 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy zamontowany na obrotnicy na stropie. Na bokach wieży umieszczono dwanaście wyrzutni 76-mm granatów, z czego osiem dymnych i cztery odłamowych.

VT4 wyposażony jest w stabilizowany, cyfrowy system kierowania ogniem, w skład którego wchodzą celownik termowizyjny drugiej generacji dla dowódcy i kierowcy, jak też nawigacja GPS. Ponadto wóz wyposażony jest w dalmierz laserowy, system filtrowentylacyjny chroniący przed skutkami użycia broni ABC, system identyfikacji swój-obcy oraz nowoczesna instalacja przeciwpożarowa. Wykorzystany w VT4 system obrony aktywnej GL5 składa się z czujnika ostrzegającego o oświetleniu pojazdu promieniem lasera i zespołu wyrzutni granatów dymnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.