Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HMAS Canberra w linii

Marynarka wojenna, 28 listopada 2014

Marynarka wojenna Australii przyjęła do służby pierwszy okręt desantowy typu Canberra, HMAS Canberra (LHD 02).

Okręty typu Canberra mają 230 m długości i 32 m szerokości. Wyporność wynosi 27 800 t. Zasięg to ponad 17 000 km, przy prędkości marszowej 15 w. Prędkość maksymalna przekracza 20 w. Desantowce są największymi jednostkami w historii marynarki wojennej Australii / Zdjęcie: MO Australii

HMAS Canberra przyjęto do służby podczas uroczystości zorganizowanej na terenie bazy HMAS Kuttabul (Fleet Base East) na Garden Island w Sydney (Przygotowania pod australijskie okręty, 2013-07-19). Jednostka zakończyła już serię prób morskich (Australia odebrała Canberrę, 2014-10-06). W najbliższych tygodniach kontynuowane będzie szkolenie 358-osobowej załogi. Oficerowie i marynarze mają ćwiczyć scenariusze sytuacyjne, w jakich desantowiec może być w przyszłości używany.

Okręt będzie służył przede wszystkim do transportu oddziałów desantowych i wyposażenia wojskowego na ląd, przy użyciu śmigłowców MRH90 Taipan lub CH-47 Chinook oraz dostarczonych przez hiszpańską Navantię barek desantowych LCM-1E. W razie potrzeby jednostka będzie też nieść pomoc ofiarom klęsk żywiołowych lub wspierać prowadzone na lokalnych akwenach akcje poszukiwawczo-ratownicze (SAR).

W 2016 w linii pojawi się drugi z desantowców typu Canberra, budowany wciąż HMAS Adelaide (LHD 01). Jednostki powstają wysiłkiem sporej grupy lokalnych podwykonawców oraz BAE Systems Australia, a także wspomnianej Navantii, która odpowiadała za opracowanie ich projektu i budowę kadłubów (Kadłub Adelaide dotarł do Australii, 2014-02-10). Okręty wzorowane są na hiszpańskim desantowcu Juan Carlos I.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.