Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ambitne plany brazylijskiej MW

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 18 grudnia 2014

Brazylia zapowiedziała budowę i wprowadzenie do służby ponad 20 konwencjonalnych i atomowych okrętów podwodnych.

Preliminarz budowy nowych OP dla marynarki wojennej Brazylii wynosi 34 mld BRL (42 mld zł). Jego najważniejszym elementem jest budowa i wprowadzenie do służby pierwszego okrętu podwodnego o napędzie atomowym, który powinien pojawić się w służbie do 2025. Okręty będą powstawać na terenie zakładów stoczniowych w Itaguaí, zbudowanych dzięki współpracy z francuskim DCNS. Przedsiębiorstwo ma szansę stać się w najbliższych latach głównym partnerem zbrojeniowym tego rodzaju brazylijskich sił zbrojnych / Zdjęcie: DCNS

O planach zakupowych marynarki wojennej Brazylii mówił przy okazji otwarcia głównej hali montażowej zakładów stoczniowych w Itaguaí (na zdjęciu) dowódca tego rodzaju sił zbrojnych, admirał Julio Soares de Moura Neto. Brazylijczycy zamierzają wprowadzić do służby do połowy stulecia 15 konwencjonalnych i 6 atomowych okrętów podwodnych, zbudowanych w kraju, przy wykorzystaniu lokalnie opracowanej technologii oraz współpracy z partnerami zagranicznymi (Plany zakupowe marynarki wojennej Brazylii, 2014-10-15).

Nowe okręty mogłyby zostać pozyskane w ramach kontynuacji Programa de Desenvolvimento de Submarinos (Prosub), który zakłada obecnie budowę czterech konwencjonalnych OP opartych na projekcie Scorpène francuskiego DCNS oraz jednego okrętu o napędzie atomowym. Pierwsza z jednostek diesel-elektrycznych ma opuścić zakłady stoczniowe w Itaguaí pod koniec 2016, by po dwóch latach znaleźć się w linii. Pozostałe dołączą do niej w 2022, zastępując w służbie obecnie eksploatowane okręty typu Tupi / Tikuna (Remont BNS Tamoio, 2014-12-09).

Okręty miałyby służyć do patrolowania i ochrony wód morza terytorialnego oraz wyłącznej strefy ekonomicznej państwa. Ich pozyskanie i eksploatacja traktowane są przez Brasilię jako fundament bezpieczeństwa i jeden z niezbędnych warunków utrzymania tempa wzrostu gospodarczego w przyszłości, uzależnianego m.in. od niezakłóconej eksploatacji i eksportu surowców energetycznych, wydobywanych z podmorskich złóż u wybrzeży państwa


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra