Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienia AgustyWestlanda i PGZ

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 grudnia 2014

Koncern AgustaWestland podpisał porozumienia o współpracy w sprawie projektów offsetowych z polskimi partnerami przemysłowymi z PGZ.

Umowy sygnowali (na zdjęciu od lewej): Jan Piętowski, Prezes Zarządu, Wojskowe Zakłady Lotniczce Nr 1 w Łodzi; Ryszard Orłowski, Dyrektor Rozwoju i Wdrożeń, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy; Mieczysław Majewski, Prezes Zarządu PZL-Świdnik; Daniele Romiti, Prezes AgustaWestland; Andrzej Arczewski, Wiceprezes Zarządu, Fabryka Broni Radom; Wojciech Gruszecki, Wiceprezes Zarządu, Zakłady Mechaniczne Tarnów / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Wczoraj w Świdniku miało miejsce podpisanie porozumień o współpracy w sprawie projektów offsetowych AgustyWestlanda z czterema spółkami polskiego sektora obronnego, wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ): Fabryką Broni Radom, WZL nr 1 S.A. w Łodzi, WZL nr 2 S.A. w Bydgoszczy i ZM Tarnów. Podpisane porozumienia, o łącznej wartości niemal 800 mln euro (4,24 mld zł), są elementem oferty offsetowej, którą AgustaWestland przedstawia polskiemu przemysłowi, jako integralną część oferty spółki PZL-Świdnik, która uczestniczy w przetargu na dostawę 70 wielozadaniowych śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP (Oferty na śmigłowce do końca roku, 2014-11-25), oferując AW149 (Farnborough 2014: Certyfikat dla AW149, 2014-07-15).

Jeden z projektów offsetowych, w sprawie których podpisano porozumienia, zakłada, że Fabryka Broni Radom (Nowa FB i nowa broń, 2014-07-02) zajmie się produkcją podzespołów do struktur lotniczych śmigłowców. Spółka będzie mogła poszerzyć swoje kompetencje, dzięki zupełnie nowej specjalizacji i utworzyć nowe miejsca pracy.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi (WZL-1) i Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy (WZL-2) to największe centra obsługi statków powietrznych w Polsce (Umowa WZL-1 z Eurocopterem i Turbomecą, 2013-04-04, Air Fair 2014: Pierwszy zmodernizowany MiG-29UB, 2014-05-31). W ramach współpracy z WZL-1, oprócz utworzenia centrum remontowego i zapewnienia wsparcia technicznego i szkoleń przez PZL-Świdnik, zakłada się również implementację projektu offsetowego, polegającego na realizacji remontów (oraz ich późniejszej weryfikacji) struktur śmigłowcowych, w tym piasty wirnika nośnego, łopat, kadłuba, pomocniczego zespołu napędowego i silników. Projekt offsetowy z WZL-2 zakłada realizację przeglądów, napraw i remontów szerokiego zakresu urządzeń elektronicznych, generatorów mocy, rejestratorów parametrów lotu, podwozi, wciągarek i urządzeń walki elektronicznej.

Projekt offsetowy realizowany przez ZM Tarnów – producenta broni strzeleckiej i artyleryjskiej – zakłada produkcję broni oraz systemów uzbrojenia, jak też zasobników amunicyjnych oraz elementów mocowania uzbrojenia dla śmigłowca AW149, a w przyszłości również bieżące utrzymywanie uzbrojenia, w tym realizację przeglądów, napraw i remontów (Większe nakłady na CBR ZMT, 2014-07-15). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.