Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny pozyskają Herculesy

Lotnictwo wojskowe, 11 stycznia 2015

Wojska lotnicze Filipin pozyskają dwa ex-amerykańskie samoloty transportowe C-130T Hercules.

Dodatkowe C-130 Hercules uzupełnią w linii trzy C-130 B/H, z których tylko jeden jest używany do zadań transportowych. Pozostałe służą do szkolenia pilotów i personelu obsługowego / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Porozumienie o zakupie samolotów (Letter of Offer and Acceptance) zawarto w czwartek na terenie Joint Reserve Naval Air Station Fort Hood, w Teksasie. W najbliższych tygodniach strony rozpoczną negocjacje szczegółów przyszłej umowy. Obydwa statki powietrzne zostaną pozyskane w ramach rządowego programu Foreign Military Sale. Pośrednikiem w dostawach będą wojska lotnicze USA. Transportowce znajdą się w linii na początku 2016.

Herculesy mają kosztować Filipińczyków ok. 55 mln USD (200 mln zł). USA pokryją 20 mln USD (72 mln zł) tej kwoty w ramach programu Foreign Military Financing. W 2014 Waszyngton przekazał Filipinom 50 mln USD (181 mln zł) w formie pomocy wojskowej. Środki zostały przeznaczone m.in. na modernizację wyposażenia pokładowego okrętów marynarki wojennej, usprawnienie funkcjonowania systemów dowodzenia i kontroli nad siłami zbrojnymi oraz szkolenie żołnierzy i lepsze przygotowanie jednostek odpowiedzialnych za obsługę i remonty sprzętu wojskowego.

Latem 2014 do Kongresu USA wpłynęła prośba o zgodę na sprzedaż Filipinom dwóch transportowych C-130T Hercules. Przedłożone Kongresmanom dokumenty zawierały w sobie także zamówienie na dostawy 10 silników T56-A-16, w tym dwóch zapasowych. Szacowana wartość porozumienia wynosiła 61 mln USD (221 mln zł) (Filipiny kupią dwa C-130T, 2014-07-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.