Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francuzi popierają przekazanie Mistrali

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 stycznia 2015

Ponad połowa Francuzów popiera przekazanie Rosji dwóch śmigłowcowców desantowych typu Mistral, wynika z sondażu zleconego przez Le Tribune.

Ponad połowa Francuzów popiera przekazanie Rosji dwóch śmigłowcowców desantowych typu Mistral / Zdjęcie: STX France

Sondaż przeprowadził w dniach 9-12 stycznia, na grupie ok. tysiąca respondentów, międzynarodowy instytut badania opinii publicznej, IFOP. Z ankiety wynika, że ok. 64% Francuzów popiera przekazanie Rosji pierwszego z Mistrali, Władiwostoka, o co ta bezskutecznie zabiega od jesieni 2014 (Rosyjscy marynarze opuszczają Francję, 2014-12-18). W przyszłości do odbiorcy powinna trafić także druga z zamówionych jednostek, Sewastopol.

Większość badanych obawia się, że konflikt wokół Mistrali może pogorszyć relacje polityczno-ekonomiczne z Rosją. Respondenci zwracają też uwagę, że spór z Moskwą może odbić się na szansach eksportowych innych francuskich przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Jako przykład podają zagrożony kontrakt na dostawę 126 samolotów wielozadaniowych Rafale dla Indii. W lokalnych mediach pojawiają się już spekulacje, że zamiast francuskich statków powietrznych indyjskie władze mogą pozyskać kolejną partię rosyjskich Su-30MKI (Su-30MKI zamiast Rafale? , 2015-01-02).

Co więcej, ok. 75% respondentów nie uważa jakoby wstrzymanie dostaw Mistrali miało bezpośrednie przełożenie na konflikt na wschodzie Ukrainy. Badani zwracają też uwagę, że nałożone na Rosję sankcje ekonomiczne nie przeszkodziły włosko-brytyjskiej AgustaWestland w sprzedaży Rosnieftowi 160 śmigłowców AW189 (160 AW189 dla Rosnieftu, 2015-01-01).

W myśl porozumienia z 2011 Władiwostok powinien zostać przekazany Rosji jesienią 2014 (Wkrótce znaczy... jutro, 2011-06-17). Dostawy wstrzymano w związku z kryzysem na wschodniej Ukrainie. Umowa sprzed 4 lat przewiduje opóźnienie dostawy okrętu o ok. trzy miesiące, a więc do przełomu stycznia i lutego. W przypadku niewywiązania się z przyjętych zobowiązań producentom jednostek, STX France i DCNS, grożą kary umowne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.