Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chorwacja zamawia 84 AMV 8x8

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 października 2007

Chorwackie ministerstwo obrony (MORH), Patria Vehicles i Đuro Đaković Specijalna Vozila (DDSV) podpisały 11 października kontrakt o wartości 112 mln Euro na dostawę 84 kołowych transporterów opancerzonych (Borbeno Oklopno Vozilo; BOV) Patria AMV 8x8. Zamówienie obejmuje tylko pojazdy bazowe, bez uzbrojenia, które ma być wybrane w osobnym przetargu. Jego rozpisanie spodziewane jest na okres po wyborach zaplanowanych na 25 listopada.

Południowoafrykański wariant AMV 8x8 był użyty do testów w Chorwacji w lipcu 2007 / Zdjęcie: Patria

Chorwackie AMV nie będą przystosowane do pływania i od podstaw mają być wyposażone w ochronę balistyczną na poziomie 4 STANAG 4569 (14,5 mm) i ochronę przeciwminową powyżej poziomu 3 b STANAG 4569 (8 kg TNT pod całym pojazdem).

Chorwacja zamierza wyposażyć swoje AMV wyłącznie w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia. 24 wozy mają mieć wieże z 30-mm działem, 24 z 7,62-mm km lub 40-mm granatnikiem oraz 36 z 12,7-mm wkm. Pierwsze i ostatnie mają mieć możliwość integracji z wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych (ponoć podobnie jak w Słowenii preferowany jest Spike-LR od Rafaela). Swoje produkty już promują izraelskie Rafael (RCWS-12,7 i RCWS-30), Elbit Systems wraz z IMI (UT/ORCWS-30, UT/ORCWS-7,62, WAVE - Advanced Stabilized Remote-controlled Weapon Station dla 12,7-mm wkm) i norweski Kongbserg Defence and Aerospace z RWS Protector (niedawno US Army złożyło ramowe, warte 1,3 mld USD zamówienie na dostawę do 6500 Protectorów dla różnych platform w ciągu 5 lat).

Pierwszych 6 wozów dostarczonych ma być od końca 2008 z linii produkcyjnych Patria Vehicles, pozostałych 78 wozów wyprodukować ma konsorcjum DDSV-Patria w Chorwacji. DDSV ma odpowiadać za produkcję wyposażenia specyfikowanego przez armię chorwacką, prowadzić integrację systemów i odpowiadać za serwis posprzedażny. Dostawy zamówionej partii zakończyć się do 2012. Do 2015 w służbie powinno być 126 pierwszych pojazdów, w tym 42 wozy, które pierwotnie miały występować w konfiguracji 6x6 (dowodzenia, medyczne, łączności; prawdopodobnie także 6 moździerzy automatycznych). Całkowite zapotrzebowanie wojsk lądowych Chorwacji oceniane jest na 240-360 pojazdów klasy BOV AMV 6x6/8x8.

BOV AMV mają trafić przede wszystkim do batalionów wysokiej gotowości, szykowanych jako chorwacka forpoczta w NATO (Chorwacja ma być zaproszona do sojuszu w 2008).

Offset towarzyszący zakupowi ma wartość 130 mln Euro i jest określany największym w historii tego kraju.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.