Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uniwersalny zasobnik Lockheed Martina

Lotnictwo wojskowe, 16 lutego 2015

Lockheed Martin poinformował o opracowaniu nowego zasobnika wielofunkcyjnego o nazwie Legion. Jest on przeznaczony dla starszych wersji samolotów F-15 i F-16.

Zasobnik wielofunkcyjny Legion ma być przenoszony na podkadłubowym węźle F-15C / Zdjęcie: Lockheed Martin

Jak twierdzi producent, Legion jest elastycznym, niedrogim urządzeniem, umożliwiającym samolotom F-15 i F-16 prowadzenie działań sieciocentrycznych. Jego masa całkowita to ok. 250 kg. Długość zasobnika wynosi 2,5 m, a średnica – 0,41 m.

W przedniej części zasobnika zabudowano czujnik termolokacyjny IRST21, umożliwiający przeszukiwanie przestrzeni i śledzenie celów. Dzięki temu Legion jest skutecznym środkiem wykrywania celów na dystansie porównywalnym z zasięgiem pokładowych stacji radiolokacyjnych (100-200 km) i ma także możliwość realizowania analogicznych funkcji. W połączeniu z pociskami powietrze-powietrze z termolokacyjnymi głowicami samonaprowadzającymi umożliwia przechwycenie i zniszczenie celu bez konieczności użycia urządzeń aktywnych (pokładowego radiolokatora), które mogą być wykryte przez przeciwnika.

Dodatkowo IRST21 umożliwia zwalczanie kilku celów jednocześnie (ich liczba zależy od możliwości procesora) i jest odporny na wykrycie i zakłócenia elektroniczne. Urządzenie generuje obraz bardzo dobrej jakości, pozwalający na automatyczne i wzrokowe rozpoznanie celu. Co więcej, dostarcza pilotowi informacje pozwalające na wykonywanie lotów profilowych na małych wysokościach, z omijaniem przeszkód terenowych oraz umożliwia wykonanie lądowania w nocy i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Prace nad zasobnikiem rozpoczęto 3 lata temu, jednak ostatnio zintensyfikowano je, gdy US Air Force opublikowały zapytanie o informację w sprawie zewnętrznego czujnika IRST dla samolotów F-15C. Według przedstawicieli Lockheeda zapytanie o propozycje ofertowe będzie opublikowane w br. Wybór zwycięzcy spodziewany jest w 2016, a rozpoczęcie dostaw – 2 lata później.

Pierwsze próby Legiona w locie zaplanowane są na marzec-kwiecień br. Co ciekawe, najpierw nosicielem zasobnika będzie F-16. Próby urządzenia podwieszonego pod F-15C rozpoczną się nieco później. Być może w przyszłości Legion zostanie także dostosowany do przenoszenia przez bombowce B-1 i B-52 (348 mld USD na broń nuklearną USA , 2015-01-25).

Co szczególnie ważne, w zasobniku umieszczono także procesor i łącze informacyjne, co pozwala na przekazywanie danych o sytuacji taktycznej do innych sojuszniczych statków powietrznych. Legion będzie oferowany US Air Force także w ramach innego konkursu, o kryptonimie MAPS (Multi-domain Adaptable Processing System), zakładającego opracowanie urządzenia pozwalającego na utrzymanie łączności pomiędzy starszymi typami samolotów myśliwskich i wielozadaniowych (F-15 i F-16) z najnowocześniejszymi statkami powietrznymi stealth (F-22 i F-35,Wspólne manewry F-22 i F-35A, 2014-11-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.