Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izrael kupuje kolejne F-35

Lotnictwo wojskowe, 23 lutego 2015

Rząd Izraela podjął decyzję o zakupie kolejnych samolotów wielozadaniowych F-35A. Tym razem 14.

Izrael odbierze 33 F-35A, w latach 2016-2021 / Zdjęcie: US Air Force

Wczoraj rząd Izraela zadecydował, że nabędzie 14,a nie 25, kolejnych samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35A Lightning II (Izrael kupi dodatkowe F-35, 2014-10-30). Koszt zakupu to 2,82 mld USD (10,4 mld zł). Decyzja została podjęta mimo sprzeciwu ministra planowania strategicznego i wywiadu i ds. stosunków międzynarodowych Juwala Steinitza oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Ja’ira Szamira, którzy uważali, że Izraelowi wystarczy 36 samolotów tego typu (Ministrowie Izraela przeciw F-35, 2014-11-09).

Steinitz stwierdził, że zasięg, udźwig i manewrowość F-35 nie odpowiadają potrzebom Hejl HaAvir (izraelskich wojsk lotniczych). W dodatku ich wyposażenie jest produkowane w USA, co oznacza, że Izrael nie będzie mógł zabudować w nich własnych urządzeń.

Zwolennicy zakupu Lightningów II twierdzą, że w/w liczba jest niewystarczająca dla zachowania zdolności uderzeniowych Hejl HaAvir  i przeciwdziałania zagrożeniom ze strony państw arabskich i Iranu. Ich zdaniem należy zakupić co najmniej 50 F-35, ponieważ Lockheed zgodził się już na nabycie w zamian izraelskiego wyposażenia za sumę 6 mld USD (ponad 22 mld zł). W dodatku transakcja taka znacznie polepszy relacje z Waszyngtonem.

Wstępne plany Hejl HaAvir zakładały pozyskanie 50 F-35A, przeznaczonych do wyekwipowania 2 eskadr, liczących po 24 samoloty. Pozostałe 2 miałyby służyć do prób i badań. Według najnowszych planów Izrael zakupi na razie 33 F-35 z funduszy pomocowych USA. Ich dostawy rozpoczną się pod koniec 2016 i zakończą w 2021. Pozostałe 17 samolotów będzie nabytych w przyszłości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.