Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

P-8A na Filipinach

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 05 marca 2015

US Navy potwierdziła przebazowanie amerykańskich morskich samolotów patrolowych P-8A Poseidon na Filipiny.

P-8A Poseidon przebazowano do Filipin już 2014. Samoloty wykonują loty patrolowe nad wodami Morza Południowochińskiego i Filipińskiego. Misje prowadzone są wspólnie z Filipińczykami. Ich celem jest zbieranie informacji o aktywności wojskowej marynarki wojennej ChRL na lokalnych akwenach / Zdjęcie: US Navy

Ostatnia rotacja amerykańskich P-8A stacjonowała na Filipinach do 21 lutego. Przez trzy tygodnie Poseidony wykonywały loty patrolowe nad zachodnimi wodami Morza Filipińskiego. Misje prowadziły samoloty ze składu Patrol Squadron (VP) 45 Pelicans, które przebazowano w styczniu do bazy wojsk lotniczych USA Kadena na Okinawie. Piloci zluzowali załogi VP 5 Mad Foxes, stacjonujące w Japonii od lata 2014 (P-8A wróciły z Japonii, 2014-08-06).  

Lokalne media informowały o lotach P-8A z Filipin od kilku miesięcy. Do tej pory US Navy nie potwierdzała jednak tych doniesień. Teraz wiadomo już, że amerykańskie samoloty patrolowe po raz pierwszy przebazowano do Azji Południowo-Wschodniej w 2014. Poseidony zastąpiły wiekowe P-3C Orion. 

Loty P-8A nad lokalnymi wodami wzbudzają spore kontrowersje w ChRL. Latem 2014 doszło nawet do incydentu z udziałem jednego z Poseidonów lecącego nad Morzem Południowochińskim. W odległości kilkunastu metrów od amerykańskiego patrolowca niespodziewanie znalazł się chiński samolot myśliwski Su-27. Myśliwiec zaczął wykonywać manewry mające zastraszyć załogę Poseidona. Incydent został skrytykowany przez Departament Obrony USA (Chiński Su-27 zagroził Posejdonowi, 2014-08-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.