Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni Gripen C dla Szwecji

Lotnictwo wojskowe, 27 marca 2015

Saab dostarczył szwedzkim wojskom lotniczym ostatni samolot wielozadaniowy JAS 39C Gripen.

Ostatni z samolotów JAS 39C Gripen, jaki trafił do szwedzkich wojsk lotniczych, nosi nr seryjny 39294 / Zdjęcie: Flygvapnet

19 marca do bazy lotniczej Flygvapnet (wojsk lotniczych Szwecji) w Ronneby trafił ostatni z zamówionych przez rząd w Sztokholmie wielozadaniowych samolotów bojowych JAS 39C Gripen. Podczas historycznego lotu z zakładów Saab w Linköping za jego sterami zasiadał kpt. Niclas Colliander.

Jak wiadomo, Flygvapnet postanowiły zakupić 74 jednomiejscowe Gripeny C i 24 dwumiejscowe Gripeny D. Obecnie z liczby tej w służbie znajduje się 65 samolotów bojowych i 25 szkolno-bojowych.

W Linköping trwają ostatnie próby przeznaczonej dla nich najnowszej wersji oprogramowania – MS20. Po jego wdrożeniu szwedzkie Gripeny C/D będą zdolne do odpalania kierowanych pocisków powietrze-powietrze dalekiego zasięgu (BVRAAM) MBDA Meteor (Kolejne próbne odpalenia Meteorów, 2014-12-08) i zrzutu bomb SDB (Próby SDB II, 2015-02-17). Wprowadzone też będą usprawnienia radiolokatora pokładowego.

Wkrótce ich miejsce zaczną zajmować najnowsze Gripeny E. Zgodnie z planami Sztokholmu będzie ich co najmniej 60. Pierwszy samolot tego typu ma trafić do Flygvapnet w 2019. Innym użytkownikiem najnowszych wersji Gripena będą Força Aérea Brasileira (wojska lotnicze Brazylii), które zawarły na razie kontrakt na 36 samolotów, ale ostatecznie ma ich być trzykrotnie więcej (Brazylijczycy rozpoczęli szkolenie na Gripenach, 2014-11-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.