Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

AH-1Z dla Pakistanu

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 07 kwietnia 2015

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż śmigłowców uderzeniowych AH-1Z dla Pakistanu.

Pakistan zakupi 15 AH-1Z Viper. Prawdopodobnie w przyszłości ich liczba w jednostkach wojsk lądowych tego kraju zwiększy się dzięki kolejnym transakcjom / Zdjęcie: Bell Helicopter

DSCA poinformowała o wydaniu zgody przez Departament Stanu USA na transakcję sprzedaży śmigłowców uderzeniowych Bell AH-1Z Viper dla Pakistanu. Porozumienie ma wartość 952 mln USD (3,6 mld zł).

Umowa obejmuje sprzedaż 15 wiropłatów AH-1Z, 32 silników T-700 GE 401C (w tym 2 zapasowych), 1000 pocisków powietrze-powierzchnia AGM-114 R Hellfire II w zasobnikach, 36 komputerów misji H-1, 17 układów celowniczych AN/AAQ-30, 30 radiostacji UHF / VHF 629F-23, 19 układów EGPS / INS H-764, 32 wskaźników nahełmowych Top Owl, 17 układów identyfikacji swój-obcy APX-117A, 17 układów ostrzegających o odpalonych pociskach AN/AAR-47, 17 zestawów wyrzutników flar i dipoli AN/ALE-47, 18 układów ostrzegających o opromieniowaniu wiązką radiolokacyjną AN/APR-39C(V)2, 15 układów planowania misji i 17 20-mm działek pokładowych M197.

Jak czytamy w oficjalnym dokumencie DSCA uzbrojenie i wyposażenie umożliwi Pakistanowi wykonywanie precyzyjnych uderzeń w ramach operacji prowadzonych na terenie Agencji Północny Waziristan w zachodnim Pakistanie, na obszarze Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie, przy granicy z Afganistanem oraz innych terenach górskich, niezależnie od pory doby i warunków atmosferycznych.

Chińskie WZ-10, podarowane Pakistanowi, przeszły już pierwsze próby w locie / Zdjęcie: MO ChRL

Można domniemywać, że wydanie zgody na sprzedaż Pakistańczykom AH-1Z nieprzypadkowo zbiegło się w czasie z dostarczeniem do tego kraju chińskich śmigłowców WZ-10. W ostatnich dniach terenie bazy lotnictwa wojsk lądowych Dhamial w pobliżu Rawalpindi przeprowadzono ich pierwsze próby w locie. Wiropłaty te zostały przekazane przez ChRL za darmo, w ramach bezzwrotnej pomocy wojskowej. Według oficjalnego stanowiska obu stron, ma to zacieśnić relacje wojskowe miedzy Pekinem a Islamabadem (Pakistan wybierze chińskie OP, 2015-04-06, ChRL przejęła port w Gwadarze, 2013-02-19).

Pekin liczy, że pozytywne doświadczenia z eksploatacji WZ-10 w warunkach bojowych skłonią Pakistan do zakupu większej liczby tych śmigłowców. Miałyby one zastąpić w przyszłości 48 wiekowych amerykańskich AH-1F/S Cobra. O pakistańskie zlecenie walczy też Turcja, oferująca Islamabadowi zakup uderzeniowych T129 ATAK (Turcja oferuje Pakistanowi T129, 2013-10-01). Wątpliwe jednak, aby w obecnej sytuacji Waszyngton pozwolił rządowi w Islamabadzie na zakup jakichkolwiek innych śmigłowców bojowych poza kolejną partią AH-1Z. 

Bell AH-1Z proponowany jest także Siłom Zbrojnym RP jako nowy śmigłowiec uderzeniowy (Bell odkrywa karty, 2015-03-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.