Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Plany Mount Pleasant w Internecie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 kwietnia 2015

Przez nieuwagę pracowników brytyjskiego resortu obrony w Internecie dostępne były plany bazy lotniczej RAF Mount Pleasant na Falklandach.

Do niedawna na stronie brytyjskiego ministerstwa obrony można było bez problemów pobrać dokument zawierający szczegółowy opis infrastruktury bazy lotniczej RAF Mount Pleasant na Falklandach / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Dziennik Sunday Express informuje, że pracownicy ministerstwa obrony W. Brytanii zostali oskarżeni o niedopatrzenie obowiązków po tym, jak zapomnieli zakodować dostęp do tajnego dokumentu znajdującego się na stronie internetowej resortu. Mount Pleasant Aerodrome Manual zawiera wszelkie informacje techniczne i wojskowe dotyczące infrastruktury bazy Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) zlokalizowanej na Falklandach.

Dostęp do dokumentu jest zastrzeżony wyłącznie dla personelu i pracowników cywilnych RAF. Jednak dziennikarze Sunday Express odkryli, że może go pobrać każdy, bez konieczności podawania hasła.

W dokumencie zawarte zostały dokładne plany dróg startowych, parametry materiałów użytych do ich budowy, a także procedury użytkowania lotniska, zależnie od panujących warunków atmosferycznych. Manual podaje też koordynaty GPS poszczególnych budynków i stanowisk, gdzie rozmieszczone są samoloty i śmigłowce.

Niejako na deser można znaleźć w nim nazwiska i numery telefonów wszystkich oficerów stacjonujących w bazie Mount Pleasant. Jak stwierdził po wykryciu incydentu jeden z wyższych oficerów sił zbrojnych Jej Królewskiej Mości – to praktycznie podręcznik inwazji na Falklandy.  

Wydarzenie wzbudziło żywy odzew w brytyjskiej prasie, ponieważ kilkanaście dni wcześniej minister obrony Michael Fallon poinformował o przyznaniu 280 mln GBP (1,55 mld zł) na inwestycje związane ze zwiększeniem zdolności obronnych falklandzkiego garnizonu (Wzmocnienie obrony powietrznej Falklandów , 2015-01-12). Co ciekawe, media głównego nurtu nadal twierdzą, że Argentyna zamierza zakupić rosyjskie Su-24 (Argentyna oceni FC-1, 2015-03-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.