Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

FARC złamało zawieszenie broni

Wojska lądowe, 16 kwietnia 2015

Bojownicy lewicowej partyzantki FARC zaatakowali w środę patrol wojsk lądowych Kolumbii. Śmierć poniosło co najmniej 10 żołnierzy, a blisko 20 zostało rannych. Rebelianci złamali tym samym obowiązujące od grudnia ub.r. jednostronne zawieszenie broni.

W środkowym ataku na patrol wojsk lądowych Kolumbii życie straciło co najmniej 10 żołnierzy. Jego następstwa mogą być jednak dużo bardziej poważne. Maleje bowiem liczba zwolenników kontynuacji rozmów pokojowych wśród kolumbijskiej klasy politycznej oraz zwykłych Kolumbijczyków. Coraz częściej słychać za to głosy wzywające władze centralne z prezydentem Juanem Manuelem Santosem na czele do wznowienia działań zbrojnych przeciwko lewicowej partyzantce / Zdjęcie: MO Kolumbii

Do zdarzenia doszło wczoraj po północy na terenie zachodniego departamentu Cauca. Grupa rebeliantów lewicowej partyzantki Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (FARC) zaatakowała kolumnę pojazdów Tercera División del Ejército Nacional de Colombia (3. Dywizji wojsk lądowych Kolumbii) przy użyciu m.in. broni maszynowej, granatów i ręcznych granatników przeciwpancernych. Dziesięciu żołnierzy poniosło śmierć, a kolejnych 19 zostało rannych w trakcie kilkugodzinnej wymiany ognia. Trzech wojskowych ma znajdować się w stanie krytycznym. Zginął też jeden bojownik FARC.

Środowy atak został natychmiast potępiony przez prezydenta Kolumbii, Juana Manuela Santosa i całą kolumbijską klasę polityczną. Incydent może zagrozić prowadzonym na Kubie od 2012 rozmowom pokojowym. Najwięcej kontrowersji wzbudza fakt, że do całego zdarzenia doszło mimo ogłoszonego przez FARC pod koniec ub. r. jednostronnego zawieszenia broni (Odrzucona oferta FARC, 2014-12-19).

Prowadzone na Kubie negocjacje mają doprowadzić do zakończenia trwającego od połowy lat 1960. konfliktu zbrojnego, który kosztował dotąd życie ponad 300 tys. osób. W ostatnich miesiącach stronom udało się osiągnąć porozumienie m.in. w sprawie rozpoczęcia procesu usuwania z terenów dotychczasowych walk min lądowych oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych, które w ciągu ostatnich 25 lat doprowadziły do śmierci ok. 11 tys. osób (Kolumbia odbiera bezzałogowe trały, 2015-04-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra