Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tajwan wycofuje fregaty

Marynarka wojenna, 04 maja 2015

Marynarka wojenna Republiki Chińskiej wycofała ze służby dwie fregaty typu Chi Yang.

Republika Chińska wycofała ze służby w piątek dwie fregaty typu Chi Yang (ex-amerykańskie Knox). Okręty odkupiono od USA na początku lat 1990. Pozostawały w linii od 1971-1972. Zastąpią je fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry, które kończą właśnie 30-letnią służbę w US Navy / Zdjęcie: MO Republiki Chińskiej

Dowództwo marynarki wojennej Republiki Chińskiej poinformowało o wycofaniu z linii dwóch jednostek typu Chi Yang (ex-amerykańskie Knox), Chih Yang (FF 932, ex-USS Robert E. Peary, FF 1073) i Hae Yang (FF 936, ex-USS Cook, FF 1083). Uroczystość opuszczenia bandery na okrętach zorganizowano w miniony piątek na terenie bazy morskiej w Kaohsiung. Gościem honorowym ceremonii był dowódca tego rodzaju sił zbrojnych, admirał Li Hsi-ming.

Marynarka wojenna Tajwanu pozyska w miejsce wycofanych okrętów dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry. Senat USA wydał pod koniec 2014 zgodę na sprzedaż Republice Chińskiej czterech jednostek typu OHP, które kończą służbę w US Navy, USS Taylor (FFG 50), USS Gary (FFG 51), USS Carr (FFG 52) i USS Elrod (FFG 55, OHP dla Tajwanu, 2014-12-08).

Dwie fregaty rakietowe typu OHP trafią na Tajwan już w 2016. Dowództwo marynarki wojennej Republiki Chińskiej podejmie do tego czasu decyzję o ewentualnym zakupie kolejnych dwóch jednostek. Nowe okręty uzupełnią w linii 8 fregat rakietowych typu Cheng Kung, zbudowanych w latach 1990-2004 przez lokalne CSBI, na podstawie projektu OHP.

W br. rozpocznie się szkolenie przyszłych załóg nowych okrętów. Program szkoleniowy zostanie zrealizowany w USA. Koszt zakupu jednostek oraz przygotowania infrastruktury portowej szacowany jest na 5,5 mld TWD (650 mln zł).

Marynarka wojenna Tajwanu jest w trakcie realizacji wieloletniego programu zbrojeniowego. Poza nowymi fregatami rakietowymi Tajpej wprowadzi do służby serię katamaranów-korwet rakietowych projektu Hsun Hai (Przerwane próby Tuo Chiang, 2015-02-17). W ub. r. uruchomiono także program budowy serii konwencjonalnych okrętów podwodnych (Europa pomoże w budowie tajwańskich OP, 2015-04-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra