Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wietnam dozbraja Warszawianki

Marynarka wojenna, 05 maja 2015

Marynarka wojenna Wietnamu miała odebrać dotąd blisko 30 rosyjskich pocisków przeciwokrętowych rodziny 3M-54 Klub. Część zestawów rakietowych zakupiono najprawdopodobniej w odmianie do atakowania celów lądowych.

Zestawy rakietowe rodziny 3M-54 Klub zamówiono najprawdopodobniej w 2009. W latach 2013-2014 Rosja miała dostarczyć Wietnamowi ponad połowę z 50 pocisków w odmianie przeciwokrętowej i do atakowania celów lądowych. Dostawy uzbrojenia powinny zakończyć się w 2016. W tym samym czasie Hanoi odbierze też ostatni z 6 OP proj. 636 Warszawianka, przyszły Bà Rịa–Vũng Tàu (HQ 187) / Zdjęcie: MO Wietnamu

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) poinformował o dostawie rosyjskich przeciwokrętowych pocisków manewrujących rodziny 3M-54 Klub dla marynarki wojennej Wietnamu. Hanoi miało odebrać dotąd 28 pocisków, w tym nieokreśloną liczbę 3M-14E, przystosowanych do atakowania celów lądowych. SIPRI opiera się na danych uzyskanych od ONZ. 

Rosyjskie rakiety będą przenoszone przez wietnamskie konwencjonalne okręty podwodne projektu 636 Warszawianka. Hanoi zakupiło w 2009 sześć jednostek tego typu (Rosyjskie okręty podwodne za 1,8 mld USD dla Wietnamu, 2009-04-27). Wietnamczycy odebrali dotąd 3 okręty. Dwa z nich zdołano wprowadzić już do służby (Trzecia Warszawianka w Wietnamie, 2015-02-03, Wietnam odbiera kolejny OP, 2014-12-10). W tym samym czasie złożono też najprawdopodobniej zamówienie na 50 pocisków rodziny 3M-54 Klub.

Plany wyposażenia wietnamskich Warszawianek w pociski przeciwokrętowe rodziny 3M-54 Klub były znane od kilku lat. Nowością są jednak wiarygodne informacje o zakupie pocisków w odmianie do atakowania celów lądowych. Znaczenia całej sprawie nadaje fakt, że Wietnam nabywa rosyjskie uzbrojenie z myślą o rywalizacji strategicznej z ChRL na wodach Morza Południowochińskiego (Wietnam zbroi się przeciw ChRL, 2014-06-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.