Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Norwegia się zbroi

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 13 maja 2015

Norwegia zadecydowała o realizacji dwóch dużych programów wojskowych wzmacniających obronność północy kraju. Obejmują one modernizację czołgów Leopard 2A4NO i zakup dywizjonu obrony przeciwlotniczej.

Norwegowie zamierzają zmodernizować trzydzieści osiem z 52 czołgów Leopard 2A4NO (odkupionych od Holandii). Pojazdy będą mogły być wykorzystywane do 2040i zostaną wyposażone w sieciocentryczne systemy zarządzania polem walki / Zdjęcie: MO Norwegii

Minister obrony Norwegii Ine Soreide oraz dowódca sił zbrojnych admirał Haakon Bruun-Hanssen przyznali, że siły zbrojne ich państwa są źle wyposażone do obrony przed pewnymi rodzajami zagrożeń. W obliczu kryzysu ukraińskiego i wzrostu zagrożenia ze strony Rosji, szczególnie w rejonie Arktyki, zadecydowano o przeznaczeniu 3,6 mld koron (1,75 mld zł) na dwa istotne programy wojskowe. Wpisuje się to w strategię zwiększania nakładów na obronność, obejmującą wzrost tegorocznego budżetu ministerstwa obrony o 3,4% w porównaniu z 2014 (Norwegia kupiła HMT Extenda, 2015-05-06; Modernizacja norweskich Arthurów, 2015-04-09; Pierwszy norweski CV90 bwp, 2015-02-25; Norwegia zwiększa budżet obronny, 2014-10-17). Przekłada się to na kwotę 43,8 mld koron (21,3 mld zł).

Pierwszy z programów, o szacowanej wartości 2,6 mld koron (1,27 mld zł) ma obejmować modernizację 38 z używanych przez Norwegię 52 czołgów Leopard 2A4NO (odkupionych od Holandii). Dzięki temu pojazdy te będą mogły być wykorzystywane do 2040, ponadto zostaną wyposażone w sieciocentryczne systemy zarządzania polem walki.

Jeszcze w tym roku planowane są dostawy pierwszych, samobieżnych zestawów przeciwlotniczych, opartych o wyrzutnie NASAMS II z pociskami rakietowymi krótkiego zasięgu Diehl IRIS-T, które umieszczono na wydłużonych podwoziach gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 / Grafika: MO Norwegii

Drugi program, o wartości 900 mln koron (439 mln zł) obejmuje zakup nowego dywizjonu obrony przeciwlotniczej, składającego się z 12 wyrzutni, 8 radarów oraz 4 systemów rozpoznania optoelektronicznego. Będzie samobieżny, oparty o wyrzutnie NASAMS II z pociskami rakietowymi krótkiego zasięgu Diehl IRIS-T umieszczone na wydłużonych podwoziach gąsienicowych transporterów opancerzonych M113. Dostawy pierwszych zestawów do stacjonującej w Bardufoss brygady Nord planowane są jeszcze na bieżący rok.

Zwiększenie wydatków na obronność jest też potrzebne, aby zmodernizować bazę lotnictwa Orland na przyjęcie w 2017 pierwszych norweskich samolotów F-35 (6 kolejnych F-35A dla Norwegii, 2013-12-13). Wydatki na ten cel mają wynosić 1,4 mld koron (695 mln zł). Ponadto Norwegowie są w trakcie modernizacji swoich okrętów podwodnych typu Ula, aby zostały utrzymane dłużej w służbie (Norwegia zwiększa budżet obronny, 2014-10-17), na co przeznaczono 500 mln koron (244 mln zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.