Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IMDEX Asia 2015: Nowy patrolowiec DSG

Marynarka wojenna, 20 maja 2015

Holenderska Damen Shipyards Group prezentuje w Singapurze model nowego pełnomorskiego okrętu patrolowego.

Damen Shipyards Group stara się zainteresować państwa azjatyckie zakupem pełnomorskich okrętów patrolowych nowej generacji. Jednostki oferowane są w różnych konfiguracjach, odpowiadających wymaganiom technicznym potencjalnego klienta. W Singapurze prezentowany jest model patrolowca o wyporności 1890 t. Okręt ma 83 m długości i 13,7 m szerokości. Jednostka rozwija prędkość 25 w. Zasięg wynosi ok. 10 tys. km / Zdjęcie: Michał Jarocki

Holenderska grupa stoczniowa zaprezentowała na IMDEX Asia model nowego pełnomorskiego patrolowca, OPV 1800. Projekt okrętów patrolowych nowej generacji przedstawiono po raz pierwszy przed miesiącem, podczas organizowanej w Singapurze konferencji OPVs & Corvettes Asia Pacific. Holendrzy liczą, że nowa oferta wzbudzi zainteresowanie państw regionu, zwłaszcza dotychczasowych partnerów DSG. 

Projekt nowych okrętów opracowano korzystając z doświadczeń z dotychczasowej eksploatacji serii popularnych zwłaszcza w Ameryce Południowej i Meksyku jednostek rodziny Stan Patrol (4. Stan Patrol dla Ekwadoru, 2014-05-05). Nowe patrolowce będą oferowane w różnych konfiguracjach, w tym m.in. ze specjalną konstrukcją dziobu (Sea Axe), która pozwala użytkownikowi na utrzymanie stałej prędkości przez 90% czasu pracy, nawet przy różnych stanach morza i zmniejszenie zużycia paliwa. Prezentowany w Singapurze model wyposażono w klasyczny układ kadłuba.

Priorytetem podczas prac nad projektem nowych okrętów patrolowych było zapewnienie im maksymalnej funkcjonalności. Dużo uwagi poświęcono ergonomiczności pokładu lotniczego i elementów nadbudówki. Producent zapewnia, że hangar patrolowców pomieści średni śmigłowiec morski, np. NH 90 NFH i bezzałogowy statek latający.

Jedną z innowacji wprowadzonych przez DSG do projektu patrolowców była integracja mostka z centrem dowodzenia i kierowania. Oferowane rozwiązanie ma na celu usprawnienie kontroli nad okrętem oraz ułatwienie jego obsługi. Zwiększy się też świadomość sytuacyjna oficerów pokładowych, co pozwoli im na szybsze podejmowanie decyzji. 

Holenderski producent liczy, że nowa generacja pełnomorskich okrętów patrolowych wzbudzi odpowiednio duże zainteresowanie potencjalnych klientów. Na korzyść oferty DSG z pewnością działa możliwość przeniesienia budowy patrolowców bezpośrednio do kraju nabywcy. Damen pozostawia też nabywcy dużo swobody w wyborze i zabudowie wyposażenia pokładowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra