Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rijad nie chce Iron Dome

Strategia i polityka, 28 maja 2015

Władze Arabii Saudyjskiej odrzuciły ofertę rozmieszczenia wyrzutni izraelskiego systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Iron Dome wzdłuż granicy z Jemenem.

Arabia Saudyjska nie zgodziła się na rozmieszczenie na południu kraju izraelskich zestawów obrony powietrznej Iron Dome. Oba państwa postanowiły jednak rozwijać współpracę na rzecz poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie / Zdjęcie: MO Izraela

Rozmowy w sprawie ewentualnego rozmieszczenia Iron Dome na południu Arabii Saudyjskiej miały toczyć się w minionym tygodniu w Jordanii. Przedstawiciele izraelskich władz spotkali się w Ammanie z wysłannikami dworu Saudów. Obie strony omawiały perspektywy współpracy na rzecz poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie, w tym powstrzymania bojowników Huti, którzy dążą do przejęcia władzy w Jemenie (Saudyjski F-15 zestrzelony w Jemenie, 2015-05-24).

Nie wiadomo, jaką liczbę baterii Iron Dome Izraelczycy zaoferowali Rijadowi, ani czy zestawy miały pochodzić z zapasów sił obronnych Izraela (IDF). Zestawy antyrakietowe miałyby ochraniać saudyjskie miasta oraz bazy wojskowe na południu kraju, które stały się w ostatnich tygodniach celem ostrzałów artyleryjskich i ataków rakietowych bojowników Huti (Rijad wzmacnia granicę z Jemenem, 2015-04-27). Lokalne media nie podają, dlaczego Saudyjczycy odrzucili izraelską ofertę.

Zestawy antyrakietowe Iron Dome od kilku już lat chronią izraelskie terytorium przed atakami, głównie ze strony Strefy Gazy (Iron Dome na północy Izraela, 2015-01-20, Izrael odpowiada na niedawny ostrzał rakietowy, 2014-03-14, Ostrzał rakietowy Izraela, 2014-03-13). System wykazał się dużą skutecznością podczas zeszłorocznej operacji wojskowej IDF wymierzonej w działalność Hamasu oraz palestyńskich powstańców (Wnioski z Protective Edge, 2014-10-10). Według danych Tel-Awiwu, baterie systemu Iron Dome przechwyciły co najmniej 83,3% pocisków rakietowych, które stanowiły zagrożenie dla osiedli oraz jednostek wojskowych znajdujących się na południowym zachodzie kraju (IDF o taktyce Hamasu, 2014-08-21, IDF o operacji w Strefie Gazy, 2014-08-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.