Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze F-16IQ w Iraku

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 14 lipca 2015

Pierwsze cztery irackie samoloty bojowe F-16IQ wylądowały w bazie Balad, oddalonej kilkadziesiąt kilometrów od Bagdadu.

W bazie wojsk lotniczych w Balad wylądowały wczoraj pierwsze 4 irackie F-16IQ. Nowe samoloty bojowe wojsk lotniczych Iraku będą używane do atakowania pozycji islamistycznej organizacji Ad-Daula al-Islamijja na północnym-zachodzie kraju / Zdjęcie: MO Iraku

Pierwsze cztery F-16IQ dotarły do bazy w Balad w poniedziałek rano. Samoloty przeleciały do Iraku z Tucson w Arizonie, gdzie były używane do szkolenia pilotów i członków personelu obsługowego Al Quwwa al Jawwiya al Iraqiya (wojsk lotniczych Iraku, Szkolenie irackich pilotów F-16, 2015-01-06). Jeden z irackich F-16 latających w 162. Skrzydle lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Arizona rozbił się pod koniec czerwca podczas lotu treningowego. Samolot spadł ok. 8 km od portu lotniczego Douglas Municipal (Rozbił się iracki F-16, 2015-06-26).

Al Quwwa al Jawwiya al Iraqiya zakupiły 30 jednomiejscowych F-16C i 6 dwumiejscowych F-16D Block 52, oznaczonych jako F-16IQ. Pierwsze z nich trafiły do bazy w Tucson w grudniu ub. r (Pierwsze irackie F-16 w Tucson, 2014-12-21). Obecnie dostawy realizowane są w tempie jednego samolotu miesięcznie.

Pierwotnie przekazywane Irakijczykom F-16IQ miały trafiać bezpośrednio do bazy w Balad, jednak destabilizacja wewnętrzna kraju uniemożliwiła ich dostarczenie na miejsce. Według Waszyngtonu istniała obawa, że mogłyby one paść łupem lub zostać zniszczone przez islamistów, podobnie jak dziesiątki innych pojazdów wojskowych produkcji amerykańskiej (Straty islamistów w nalotach, 2015-06-08). Media poinformowały przed tygodniem, że USA naciskały władze w Bagdadzie, aby te zgodziły się na przebazowanie nowych samolotów bojowych do Jordanii (F-16IQ będą stacjonować w Jordanii?, 2015-07-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.