Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Naziemne próby GAU-22/A

Lotnictwo wojskowe, 27 lipca 2015

W bazie US Air Force Edwards rozpoczęto próby działka GAU-22/A, stanowiącego uzbrojenie samolotu F-35A.

Próbne strzelania naziemne z GAU-22/A, stanowiącego integralne uzbrojenie F-35A, realizowane są w bazie Edwards / Zdjęcie: US Air Force

Pod koniec ubiegłego tygodnia zespół zajmujący się próbami samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II poinformował o rozpoczęciu strzelań naziemnych z użyciem czterolufowej 25-mm armaty napędowej GAU-22/A. Stanowi ona integralne uzbrojenie tej wersji samolotu i jest zabudowana w nasadzie lewego skrzydła. Natomiast F-35B/C przenoszą GAU-22/A w zasobniku podkadłubowym (Próby uzbrojenia i wyposażenia F-35, 2015-01-16). 

Próby rozpoczęto 9 czerwca, na terenie bazy US Air Force Edwards. Bierze w nich udział jeden z przedseryjnych F-35A w wersji klasycznego startu i lądowania (AF-2). Do prób używana jest amunicja ćwiczebna PGU-23/U. Największą przeszkodą w trakcie prób naziemnych GAU-22/A okazała się konieczność wprowadzenia poprawek w oprogramowaniu, które uniemożliwiało użycie działka na ziemi.

Przed rozpoczęciem próbnych strzelań sprawdzono najpierw, czy armata jest prawidłowo zabudowana w strukturze płatowca F-35A i nie zostanie wyrwana z mocowania podczas wykonywania manewrów z dużym przeciążeniem. Przygotowanie do badań trwało ok. 6 miesięcy.

Ze względu na konieczność zachowania charakterystyk stealth działko GAU-22/A jest umieszczone za pokrywą, która otwiera się tylko na czas strzelania
 

Strzelania naziemne GAU-22/A mają zakończyć się w sierpniu. Pod koniec września planowane jest rozpoczęcie prób w locie. Następnie przeprowadzone będą badania działka zabudowanego w jednym z seryjnych Lightningów II. Zdolność użycia pokładowego uzbrojenia strzeleckiego przez F-35A ma być wprowadzona razem z kolejną wersją oprogramowania, której opracowywanie już się rozpoczęło. Jak mówi mjr Andrew Rollins, z 461. eskadry doświadczalnej, pokładowa armata napędowa jest szczególnie przydatna w misjach bojowych do zwalczania celów naziemnych, gdy własne jednostki znajdują się blisko przeciwnika, a zrzucenie bomby nie jest rzeczą rozsądną.

F-35A odróżnia się od starszych samolotów wielozadaniowych nie tylko kalibrem uzbrojenia pokładowego – F-15, F-16 i F/A-18 mają zabudowane 20-mm działka napędowe rodziny M61 Vulcan. Jednak ze względu na konieczność zachowania charakterystyk stealth, GAU-22/A jest umieszczone za pokrywą, która otwiera się tylko na czas strzelania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.