Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więcej patroli amerykańskich bsl

Lotnictwo wojskowe, 19 sierpnia 2015

Pentagon chce w najbliższych latach zwiększyć o 50% ilość patroli, wykonywanych przez bezzałogowe statki latające.

W 2019 Amerykanie mają utrzymywać w powietrzu 90 patroli bezzałogowych statków latających, operujących przez 24 h na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Obszarami ich działania będą Afryka, Bliski Wschód i Pacyfik / Zdjęcie: US Air Force

Działania prowadzone przez Amerykanów w Afganistanie i Iraku wykazały, że bezzałogowe statki latające zapewniły korzyści strategiczne znacznie większe, niż jakikolwiek inny rodzaj uzbrojenia używanego przez US Air Force. Wzrost zdolności bojowych bsl sprawił, że zaczęto używać ich coraz częściej (MQ-9 USAF pod kontrolą Australijczyków, 2015-08-17, Arktyczne testy ScanEagle, 2015-08-12, Rozpoznawcze Reapery dla Hiszpanii, 2015-08-10, Bsl zastąpią Aravy, 2015-08-05).

Bezzałogowce nie tylko stały się podstawowym narzędziem służącym do zadań wywiadowczych, rozpoznawczych i obserwacyjnych, ale także ulubioną zabawką polityków i generałów z Pentagonu, używaną do zwalczania celów będących zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA (czyli szefów i zwykłych członków różnego rodzaju organizacji terrorystycznych).

Obecnie siły zbrojne Stanów Zjednoczonych Ameryki wykonują 60-65 bezzałogowych bojowych patroli lotniczych (CAP) przez 24 h na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Bsl służą do rozpoznawania i atakowania celów. Głównymi obszarami ich działania są Afganistan, Irak i Syria (MQ-1C rozbił się w Iraku, 2015-07-22), Somalia oraz akweny Oceanu Spokojnego.

Planiści Pentagonu chcą, aby w ciągu najbliższych 4 lat liczba CAP, jakie codziennie wykonują bezzałogowe statki latające, wzrosła do 90. Do wykonania przez bezzałogowiec lotniczego patrolu bojowego potrzeba obecnie 8 załóg. Docelowo, po 2017, jeden CAP ma wykonywać 10 załóg. Jednak Pentagon obawia się, że liczba wysokokwalifikowanych pilotów i operatorów wyposażenia bls, jaką dysponują US Air Force będzie niewystarczająca do wykonania stawianych im zadań.

Z tego powodu bezzałogowe CAP wykonywać mają także US Army, siły specjalne, a nawet … prywatne korporacje najemników. Wysiłek US Air Force pozostanie na stałym poziomie – 60 patroli dziennie. Wojska lądowe mają wykonywać 10-20 CAP, a siły specjalne – kolejnych 10. W razie potrzeby wspomogą ich najemnicy, realizując dalszych 10 bezzałogowych CAP. Oprócz tego, w razie potrzeby, np. konieczności rozpoznania danego obszaru czy wsparcia ogniowego jednostek sojuszniczych mają być wykonywane dodatkowe patrole.

Jednak zwiększone zapotrzebowanie na patrole bezzałogowców oznacza także konieczność zatrudnienia dodatkowych operatorów bsl. Dodatkowym problemem będzie też olbrzymia ilość danych wywiadowczych, rejestrowanych przez rosnącą liczbę bsl, co przekłada się na nieodzowne zwiększenie liczby analityków wywiadu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.