Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie bliżej porozumienia z Boeingiem

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 22 września 2015

Ministerstwo finansów Indii wydało długo oczekiwaną zgodę na zakup nowych amerykańskich śmigłowców wojskowych.

Wszystko wskazuje na to, że umowa o zakupie amerykańskich śmigłowców wojskowych zostanie ostatecznie zatwierdzona na kilka dni przed wizytą premiera Indii, Narendry Modiego w USA / Zdjęcie: US Army

Po wielu miesiącach oczekiwań ministerstwo finansów Indii wydało zgodę na kupno amerykańskich śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache i ciężkich śmigłowców transportowych CH-47 Chinook. Przed kilkoma miesiącami transakcję zaakceptował resort obrony (Zgoda na śmigłowce dla Indii, 2015-05-26). Porozumienie z Boeingiem oczekuje już tylko zatwierdzenia przez rządowy komitet ds. bezpieczeństwa, na czele którego stoi premier kraju, Narendra Modi. 

Zatwierdzenie umowy przez resort finansów mocno przybliża finał ciągnącego się od lat zakupu nowych śmigłowców wojskowych. Amerykańskie wiropłaty wybrano w zakończonym w 2012 przetargu, a już po roku rząd Indii i przedstawiciele Boeinga wynegocjowali szczegóły przyszłego porozumienia. Wówczas rozpoczęła się trwająca do dziś procedura zatwierdzenia transakcji przez najwyższe indyjskie instytucje rządowe.

Nadmierna biurokratyzacja i brak decyzyjności indyjskich władz zmusiły Boeinga do kilkunastokrotnego (!) przedłużenia zaprezentowanej w 2012 oferty. Latem br. amerykański koncern ostrzegł władze Indii, że dalsza zwłoka w zatwierdzeniu transakcji będzie skutkować wzrostem kosztu zakup śmigłowców nawet o 40% (Boeing musi uzbroić się w cierpliwość, 2015-08-28; Boeing traci cierpliwość, 2015-07-09).

Siły zbrojne Indii chcą zakupić 22 śmigłowce uderzeniowe AH-64 i 15 ciężkich transportowych CH-47. Ponadto, wynegocjowana już umowa ma zawierać opcje na dodatkowe 11 Apache i 6 Chinooków. Podstawowa wartość porozumienia ma wynieść 2,5 mld USD (9,3 mld zł). Po wykorzystaniu wspomnianych opcji koszt zakupu nowych śmigłowców może wzrosnąć do ok. 3 mld USD (11,2 mld zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.