Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mniej środków na fińską obronność

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 13 października 2015

Rząd w Helsinkach przygotowuje kolejną serię cięć wydatków obronnych państwa.

Tegoroczny budżet obronny Finlandii wynosi 2,6 mld euro (ok. 11 mld zł) i odpowiada zaledwie 1,3% PKB. Najwięcej, bo aż 30% środków finansowych pochłaniają pensje wypłacane żołnierzom kontraktowym i cywilnym pracownikom ministerstwa. Z kolei na zakup nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego Finowie przeznaczają 16% zasobów budżetowych / Zdjęcie: MO Finlandii

Lokalne media od kilku dni informują o nowym, wciąż przygotowywanym przez rząd planie cięć wydatków obronnych Finlandii. Według informatorów zbliżonych do kręgów ministerialnych, do których dotarł jeden z największych fińskich dzienników, Helsingin Sanomat, władze centralne chcą utrzymać budżet ministerstwa obrony na stałym poziomie w ciągu najbliższych 5 lat. W rzeczywistości będzie to oznaczać zmniejszenie zasobów finansowych resortu, biorąc pod uwagę inflację i wzrost płac.

W najbliższych latach głównym priorytetem ministerstwa, na czele którego od zaledwie kilku miesięcy stoi Jussi Niinistö, będzie utrzymanie wymaganej zdatności obecnie eksploatowanego sprzętu i szybki rozwój nowych zdolności sił zbrojnych, w tym prowadzenia wojny cybernetycznej i działań w sieciocentrycznej przestrzeni bitewnej. Odbędzie się to kosztem wydatków na działania operacyjne sił zbrojnych, a także podnoszenie zdolności bojowych żołnierzy.

Ograniczone zostaną m.in. programy szkolenia pilotów samolotów bojowych F-18 Hornet i załóg śmigłowców NH90 (Finlandia odebrała ostatniego NH90 , 2015-07-09). Rzadziej na patrole bojowe wychodzić będzie też fińska flota. Część komentatorów sugeruje również, że kontynuacja cięć wydatków obronnych odbije się na poziomie szkolenia rezerwistów, choć rząd centralny oficjalnie stanowczo temu zaprzecza.

Niewykluczone, że cięcia budżetowe negatywnie wpłyną też na plany zakupowe resortu. Helsinki chciały zapoczątkować w najbliższych latach serię przedsięwzięć, których celem byłaby wymiana obecnie eksploatowanego uzbrojenia. Priorytetem rządu będzie kupno nowych samolotów wielozadaniowych i okrętów (Finlandia modernizuje flotę, 2015-09-30; Potencjalni następcy fińskich Hornetów, 2015-06-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra