Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trójstronne ćwiczenia w USA

Lotnictwo wojskowe, 11 grudnia 2015

W bazie lotniczej Langley-Eustis odbywają się ćwiczenia wojsk lotniczych Francji, Stanów Zjednoczonych Ameryki i W. Brytanii. Wszystkie kraje wysłały na nie swoje najnowocześniejsze samoloty bojowe.

Amerykańskie Raptory, brytyjskie Typhoony i francuskie Rafale biorą udział we wspólnych ćwiczeniach po raz pierwszy w historii / Zdjęcie: Senior Airman Kayla Newman, US Air Force

Od 2 grudnia baza lotnicza Langley-Eustis w Wirginii jest terenem trójstronnych ćwiczeń polegających na działaniu przeciwko środkom bojowym, mogącym uniemożliwić lub utrudnić dostęp do teatru działań (Anti-Access/Area Denial, A2/AD). Biorą w nich udział samoloty ze składu US Air Force (wojsk lotniczych USA), Armée de l'Air (wojsk lotniczych Francji) i Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) oraz ponad 500 oficerów i żołnierzy z w/w krajów.

Gospodarze wysłali na manewry F-22 Raptor ze składu miejscowego 1st Fighter Wing oraz samolot wczesnego ostrzegania i kierowania E-3 AWACS i tankowce (Raptory z Hawajów na Bliskim Wschodzie, 2015-10-02). Francuzi desygnowali 6 Rafale C z baz BA 118 Mont-de-Marsan i BA 113 Saint-Dizier oraz parę tankowców C135FR (Francuzi bombardują cele w Syrii, 2015-09-28).

Brytyjczycy wysłali za ocean 8 Eurofighterów Typhoon FGR4 (Eurofighter zrzuca Storm Shadow, 2015-11-10) i dwa wielozadaniowe samoloty transportowo-tankujące Voyager (Harriery tankują z Voyagera, 2014-10-16). W roli agresorów występują amerykańskie F-15E Strike Eagle i T-38C Talon. To ostatnie tradycyjnie już używane są do szkolenia jako przeciwnicy Raptorów (Pierwszy T-38 Pacer Classic III, 2015-08-07).

Celem ćwiczeń jest wypracowanie taktyki, procedur, zdolności i sposobów wsparcia logistycznego dla potrzeb operacji realizowanych przez sojusznicze samoloty wielozadaniowe. Brytyjczycy i Francuzi są naszymi najbliższymi sojusznikami, wspomagającymi nas w walce z terroryzmem i będą nimi także podczas innych konfliktów w przyszłości – mówi dowódca 1st FW, płk Pete Fesler.

Pierwsze loty zapoznawcze lotnicy francuscy i brytyjscy wykonali 4 grudnia, poznając procedury i specyfikę operowania w amerykańskiej przestrzeni powietrznej. Od 8 grudnia rozpoczęto walki manewrowe 1 na 2 i 2 na 2. Manewry zakończą się 18 grudnia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.