Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza eskadra F-22 z AIM-9X

Lotnictwo wojskowe, 08 marca 2016

US Air Force oficjalnie wprowadziły do uzbrojenia samolotów F-22 Raptor pociski AIM-9X Sidewinder.

Pierwszą jednostką bojową dysponującą Raptorami uzbrojonymi w AIM-9X jest 90th Fighter Squadron z bazy Elmendorf-Richardson / Zdjęcie: John Dibbs

90th Fighter Squadron (eskadra myśliwska) stacjonująca w Joint Base Elmendorf-Richardson na Alasce jest pierwszą jednostką bojową US Air Force wyposażoną w samoloty wielozadaniowe F-22A Raptor, która została uzbrojona w kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze bliskiego zasięgu AIM-9X Sidewinder. Pierwszy lot z nowym typem uzbrojenia wykonano 1 marca.

AIM-9X jest uzbrojeniem samolotów US Air Force i lotnictwa US Navy od kilkunastu lat. Jednak połączenie go z F-22 daje pilotowi znacznie większe możliwości – mówi st. sierż. sztab. Chuck Jenkins.

Dzięki nowym pociskom nasze zdolności znacznie wzrosły – dodaje ppłk David Skalicky, dowódca 90th FS. – Możemy używać ich w różnych scenariuszach, przeciwko nieprzyjacielowi znajdującemu się w większej odległości, przy prędkościach i położeniu przestrzennym, w jakich nie mogliśmy użyć starszych AIM-9M – podkreśla ppłk Skalicky.

Wdrożenie do eksploatacji AIM-9X nie byłoby możliwe bez wysiłku służb inżynieryjnych i logistycznych. Przystosowanie F-22 do przenoszenia nowego typu uzbrojenia wymagało nie tylko nowego oprogramowania, ale także modyfikacji wyrzutni, tak aby można było wykonywać loty z Sidewinderami z prędkością ponaddźwiękową (Integracja AIM-9X z F-22 dobiega końca, 2015-05-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.