Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Akcesoria do walki z zagrożeniami CBRN

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 kwietnia 2016

PIAP opracował serię akcesoriów zwiększających możliwość użycia robotów mobilnych podczas prac
w warunkach skażeń.

Akcesoria do walki z zagrożeniami CBRN dla robotów mobilnych zostaną zaprezentowane 
i użyte podczas Międzynarodowego Seminarium RoboScope 2016 Zagrożenia CBRN, organizowanego przez PIAP i Fundację SPRZYMIERZENI z GROM. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24–25 maja 2016 w WDW Rynia / Zdjęcie: PIAP

W wyniku współpracy z praktykami mającymi na co dzień styczność z zagrożeniami CBRN, inżynierom z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP) udało się opracować serię akcesoriów zwiększających możliwość użycia robotów mobilnych podczas prac w warunkach skażeń. W ofercie producenta znajdują się urządzenia służące do m.in. zdalnego pobierania próbek do analizy laboratoryjnej i wyświetlania informacji o skażeniu na dodatkowej konsoli operatora robota mobilnego.

Obecnie PIAP oferuje klientom doposażenie robotów mobilnych m.in. w wymazówkę środowiskową, umożliwiającą pobieranie wymazów z dużych powierzchni w celu akwizycji materiału chemicznego lub biologicznego do analizy laboratoryjnej, próbnik podłoża pozwalający na pobieranie próbek ziemi, lodu czy piasku o objętości do 300cm3, zestaw próbników kryminalistycznych ułatwiający pobieranie małych próbek płynnych i sypkich substancji za pomocą dołączonych do zestawu wymazówek i wgłębników, a także Adsorber SPME umożliwiający akwizycję cząsteczek chemicznych do analizy w chromatografie gazowym, jak i R-Sensor, który dzięki zabudowanemu radiometrowi EKO-C umożliwia pomiar promieniowania alfa, beta, gamma i X.

Powyższe akcesoria transportowane są w uchwytach zamontowanych na standardowych szynach NAR (NATO Accessory Rail), znajdujących się na bazie mobilnej robota. Wyposażono w nie m.in. roboty PIAP Gryf i PIAP IBIS (Kolejne Gryfy dla Republiki Korei, 2016-02-08; Roboty PIAP wciąż poszukiwane, 2016-01-22).

Akcesoria wyjmowane są z uchwytów tylko na czas przeprowadzenia operacji pobrania materiału badawczego lub detekcji skażeń. W ten sposób chwytak robota pozostaje do dyspozycji operatora. Każde akcesorium posiada dedykowaną walizkę transportową, która w przypadku Adsorbera SPME i R-Sensora służy także do bezprzewodowego ładowania wewnętrznych akumulatorów urządzeń.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.