Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby Voyagera w USA

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 maja 2016

W bazie Patuxent River rozpoczęto próby pobierania paliwa przez samolot F-35B z wielozadaniowego transportowca-tankowca Voyager.

W bazie Patuxent River rozpoczęto próby pobierania paliwa przez samolot F-35B z wielozadaniowego transportowca-tankowca Voyager.

15 kwietnia jeden z wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących Voyager KC3 (A330 MRTT) został przebazowany do NAS Patuxent River w stanie Maryland. Jego zadaniem jest przeprowadzenie prób podawania paliwa samolotowi wielozadaniowemu F-35B Lightning II. Voyager ma przetaczać paliwo do zbiorników Lightninga II za pomocą przewodu elastycznego, wysuwanego z jednego z 2 zasobników podskrzydłowych Cobham 905E lub zestawu Cobham 805E, umieszczonego w kadłubie (Harriery tankują z Voyagera, 2014-10-16). 

Plany zakładają wykonanie ok. 20 lotów, na różnej wysokości i z różną prędkością. Początkowo realizowane będą kontakty suche, bez podawania nafty. Dotychczas odbyło się 5 lotów. W próbach bierze udział jeden z przedseryjnych F-35B (BF-04). Zakończenie przedsięwzięcia ma nastąpić w połowie czerwca.

Próby podawania paliwa F-35B przez Voyagera są jednym z etapów przygotowań do przebazowania brytyjskich Lightningów II do Europy. Amerykanie i Brytyjczycy zapowiedzieli, że F-35A US Air Force i F-35B Royal Air Force i US Marine Corps mają wziąć udział w tegorocznych pokazach RIAT i salonie w Farnborough.

Przed końcem br. brytyjskie F-35B powrócą do USA, gdzie wezmą udział w próbach operowania z pokładów jednego z okrętów desantowych USMC. Badania zdolności wykonania startów i lądowań na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth zaplanowano w 2018 (Nowa rola brytyjskich lotniskowców, 2016-03-17).

W tym samym roku nastąpić ma przeniesienie do bazy Marham 617. Squadronu Dambusters – pierwszej eskadry RAF eksploatującej F-35B. Jednostka ma zgłosić wstępną zdolność bojową w grudniu 2018 (Rozbudowa bazy RAF Marham, 2016-04-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.