Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Portsmouth gotowe do przyjęcia lotniskowców

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 maja 2016

Zakończono już zasadniczy etap rozbudowy bazy morskiej w Portsmouth. W przyszłości na jej terenie stacjonować będą lotniskowce typu Queen Elizabeth.

Prace infrastrukturalne w HMNB Portsmouth zakładają m.in. rozbudowę nabrzeża i wzniesienie specjalnych obiektów użytkowych o powierzchni ok. 70 000 m2. Pogłębione zostaną też kanały portowe. Wykonawca zamontuje również nowe oznakowanie nawigacyjne / Rysunek: BAE Systems

Od ponad roku w HMNB (Her Majesty's Naval Base) Portsmouth na południu Anglii trwają prace infrastrukturalne, które mają przystosować obiekt do przyjęcia nowych lotniskowców typu Queen Elizabeth (Portsmouth przygotowuje się do przyjęcia QE, 2015-07-31). Plan rozbudowy bazy zakłada m.in. wyremontowanie i rozbudowę nabrzeża. Na ukończeniu jest też budowa specjalnych powierzchni użytkowych, w których znajdą się m.in. magazyny do przechowywania zaopatrzenia, uzbrojenia i innych środków materiałowych, a także pomieszczenia gospodarcze i obiekty dla załogi okrętów, personelu obsługowego i pomocniczego.

Prace infrastrukturalne zakładają również pogłębienie kanałów portowych i zamontowanie nowego oznakowania nawigacyjnego. Przedsięwzięcie powinno zakończyć się w 2017. Jego koszt oblicza się na ok. 100 mln GBP (578,6 mln zł).

W przyszłym roku do HMNB Portsmouth wejdzie pierwszy z lotniskowców typu Queen Elizabeth, HMS Queen Elizabeth (R08, Odbiór HMS Queen Elizabeth, 2016-03-14). Obecnie okręt znajduje się w szkockim Rosyth, gdzie od blisko 2 lat poddawany jest pracom wykończeniowym i pierwszym testom w basenie portowym (Powłoka ochronna dla Queen Elizabeth, 2016-05-24; Nowy radar HMS Queen Elizabeth, 2015-10-07). W przyszłości w Portsmouth stacjonować będzie też 2. z jednostek, przyszły HMS Prince of Wales (R09, Pierwsza załoga HMS Prince of Wales, 2016-01-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.