Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2016: Bushmaster II dla ZSSW-30

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 czerwca 2016

Orbital ATK zaprezentował w Paryżu armatę Bushmaster II wybraną dla polskiej wieży bezzałogowej ZSSW-30. Będą w nią uzbrojone 122 kbwp Rosomak i wr R-1/R-2.

Prezentowana na Eurosatory 30/40-mm armata Bushmaster II, która ma być głównym uzbrojeniem polskiego bezzałogowego systemu ZSSW-30

W Paryżu zaprezentowano opracowaną w 2009 armatę napędową (przekazywaną przekładnią łańcuchową, stąd popularna nazwa chain gun) Bushmaster II (nieoficjalnie nazywaną Stretch, ze względu na nieznacznie zwiększoną długość) przeznaczoną do polskiego zdalnie sterowanego systemu wieżowego kalibru 30 mm (ZSSW-30; Drugi prototyp ZSSW-30, 2015-09-03). Ten z kolei ma trafić na 122 nowe Rosomaki w wersji kołowego wozu bojowego piechoty z 6-osobowym desantem, jak też wozy rozpoznawcze R-1/R-2 (Rosomaki będą nadal produkowane w Polsce, 2013-07-12).

Armata może być zasilana nabojami 30 mm x 173 (z lewej) lub 40 mm x 180 (Super Forty; z prawej)

Armata Bushmaster II ma nieco większy oporopowrotnik i zasilana jest, zgodnie polskimi z wymaganiami, amunicją 30 mm x 173. Wojsku Polskiemu zaproponowano jednak model, który można dostosować także do naboju 40 mm x 180 (określanego też jako Super Fourty). Pozwala to, po wymianie kilku zespołów, w tym lufy, na uzyskanie systemu uzbrojenia o znacznie większej sile ognia. Do tej pory jednak pełne amerykańskie badania przeszedł jedynie 40-mm nabój ćwiczebny ze smugaczem TP-T.

Zestaw do konwersji armaty Bushmaster do amunicji 40 mm x 180 (Super Fourty) / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Przedstawiciele Orbital ATK wyjaśnili RAPORT-wto, jak udało się spełnić polskie wymagania dotyczące trzeciego źródła zasilania w amunicję, dzięki czemu możliwe byłoby podawanie nabojów z pociskami programowalnymi. Sama armata Bushmaster II ma podwójny system zasilania – nabojami z pociskami przeciwpancernymi i burzącymi z zapalnikiem kontaktowym. Aby skorzystać z trzeciego rodzaju nabojów, trzeba ręcznie wypiąć rękaw podający i wpiąć ten z amunicją programowalną.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.