Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezentacja izraelskiego F-35I

Lotnictwo wojskowe, 23 czerwca 2016

W zakładach Lockheed Martina w Fort Worth zaprezentowano pierwszy samolot wielozadaniowy F-35I Adir, przeznaczony dla wojsk lotniczych Izraela.

W prezentacji pierwszego wielozadaniowego samolotu bojowego F-35I Adir udział wziął m. in. minister obrony Izraela Avigdor Liberman / Zdjęcie: Lockheed Martin

Izrael jest dumny z bycia pierwszym krajem w regionie, który odbierze i będzie używał F-35 – powiedział Avigdor Liberman, minister obrony Izraela. – To najlepszy samolot w świecie. […] Jest jasne i oczywiste dla nas i całego regionu, że F-35I Adir zapewni zdolności rzeczywistego odstraszania i polepszy nasze zdolności na długi czas – dodał minister Liberman.

We wczorajszej prezentacji najnowszego samolotu bojowego Hejl HaAvir (izraelskich wojsk lotniczych) udział wzięło ponad 400 wysokich rangą przedstawicieli rządów, sił zbrojnych i przemysłu Izraela i Stanów Zjednoczonych Ameryki, w tym ambasador USA w Izraelu Daniel Shapiro, minister Tzachi Hanegbi z biura premiera Izraela, Heidi Grant, z-ca podsekretarza US Air Force ds. relacji międzynarodowych, gen. broni Chris Bogdan, szef biura F-35 i gubernator Teksasu Greg Abbott.

Rząd w Waszyngtonie zaaprobował sprzedaż 75 F-35I. Na razie Izrael zamówił tylko 33 samoloty, w wersji klasycznego startu i lądowania (F-35A). Pierwszy Adir trafi do Izraela w grudniu br. Miejscem stacjonowania F-35I będzie baza Nevatim. Dostawy pierwszej partii samolotów zakończą się ok. 2021 (Plany przezbrojenia Hejl HaAvir , 2015-12-07).

Decyzja w sprawie zakupu kolejnych 17 F-35I zostanie podjęta w późniejszym czasie. Możliwe jest też nabycie dalszych Adirów, jednak dowódcy Hejl HaAvir postulują, aby były to samoloty skróconego startu i pionowego lądowania (F-35B). Zdolności te umożliwiłyby im operowanie nawet w przypadku zniszczenia dróg startowych w bazach.

Izraelscy wojskowi chcą też, aby rodzime siły zbrojne i przemysł były w stanie samodzielnie wykonywać kompleksową obsługę techniczną F-35I. Oznacza to, że konieczne jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury, co wymagać może olbrzymich nakładów finansowych i długiego czasu (Rozbudowa bazy RAF Marham, 2016-04-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.