Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwedzka oferta dla Indonezji

Lotnictwo wojskowe, 21 lipca 2016

Saab zaoferował Indonezji samoloty wielozadaniowe Gripen. Wybór wersji zależy od Azjatów.

W zależności od wymagań, Szwedzi mogą zaoferować Indonezyjczykom Gripeny C/D lub najnowsze Gripeny E (na zdjęciu) / Zdjęcie: Saab

Jak mówi przedstawiciel Saaba Peter Carlqvist, szwedzkie przedsiębiorstwo jest bardzo zainteresowane udziałem w przetargu na nowe samoloty wielozadaniowe dla Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Udara (TNI–AU, wojsk lotniczych Indonezji). W związku z tym Szwedzi są skłonni zaoferować im nie tylko starsze Gripeny C/D, ale także najnowsze Gripeny E (Prezentacja Gripena E, 2016-05-19).

Rząd w Dżakarcie nie ogłosił jeszcze formalnie konkursu na następców F-5E/F Tiger II, używanych przez TNI–AU od lat 1980. Wiadomo jednak, że początkowo zamierza nabyć 16 nowych samolotów, za ok. 1,5 mld USD (ok. 6 mld zł). We wrześniu ub. r. donoszono o zakupie rosyjskich Su-35, jednak dotychczas umowa ta nie została sfinalizowana (10 Su-35 dla Indonezji, 2016-02-13).

Saab zaproponował Indonezji kupno jednej eskadry Gripenów. Jeżeli będziemy wiedzieli, że dla TNI-AU najważniejsza jest szybka dostawa samolotów, zaproponujemy im Gripeny C z oprogramowaniem MS 20. Natomiast w przypadku zaakceptowania dłuższego czasu dostaw zaoferujemy Gripeny E. Jesteśmy też skłonni do zaakceptowania udziału lokalnego przemysłu w tym przedsięwzięciu, co jest wymagane przez władze w Dżakarcie – podkreślił Carlqvist.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.