Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy kupią wszystkie Eurofightery

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 listopada 2008

Franz Josef Jung niemiecki minister obrony, potwierdził, że RFN kupi wszystkie ze 180 zamówionych samolotów Eurofighter. Odpowiedział w ten sposób na propozycje opozycji, wzywającej do zmniejszenia zamówień.

Luftwaffe wykorzystuje obecnie nieco ponad 40 Eurofighterów. Kolejne mają zostać odebrane w 2 i 3 transzy dostaw. Samoloty tego typu będą stanowiły podstawową siłę wojsk lotniczych.

Do 2015 w służbie ma pozostać jedynie 265 samolotów bojowych (z 426 na początku 2004). Do 2012 zostaną wycofane ostatnie F-4 Phantom II. Liczba Panavia Tornado zostanie zmniejszona do 85. Likwidacja części zamówienia na Eurofightery - czego chce opozycja - oznaczałoby więc obniżenie przyszłościowego potencjału Luftwaffe.

Jak wskazał minister Jung, wiązałoby się to również z koniecznością płacenia kar umownych. Tymczasem - argumentował - lepiej wydać te pieniądze na zakup samolotów.

Propozycje zrezygnowania z części zamówienia na Eurofightery pojawiają się również w Wielkiej Brytanii. Na razie jednak nie ma żadnych, oficjalnych potwierdzeń takich zamierzeń (zobacz: Eurofighter niezagrożony?).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.