Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurofighter niezagrożony?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 października 2008

Prezes Eurofighter GmbH, Aloysius Rauen stwierdził, że żadne z 4 państw europejskich, współuczestniczących w programie, nie zamierza wycofać się lub ograniczyć zakupów ostatniej partii myśliwców wielozadaniowych. Zaprzeczył tym samym pogłoskom o ewentualnych cięciach zakupów w Wielkiej Brytanii.

Eurofighter RAF w czasie ostatniego Farnborough International Airshow. Prezes Aloysius Rauen zaprzeczył, by problemem w toczących się negocjacjach nt. ostatniej transzy dostaw, był wzrost kosztów. Ceny jednostkowe są - według niego - zgodne z wcześniej podpisanymi porozumieniami ramowymi. Dla RAF wynoszą one ok. 77 mln Euro, w co wlicza się całość kosztów, związanych z zakupem nowych samolotów / Zdjęcie: Eurofighter

Informacje takie pojawiły się ostatnio w brytyjskiej prasie i wystąpieniach stowarzyszeń obronnych, wzywających do zwiększenia wydatków wojskowych (zobacz: UKNDA: więcej pieniędzy na armię). Problemy finansowe awizował również Rzym.

Rezygnacja lub poważne ograniczenie zakupów, stanowiłoby zagrożenie dla międzynarodowego konsorcjum. 3 transza dostaw ma objąć 236 samolotów dla Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii i skompletować cały program, obliczony na 620 egz.

Aloysius Rauen stwierdził natomiast, że możliwym jest rozbicie ostatniego zamówienia na dwa zakupy, by umożliwić Londynowi i Rzymowi wybrnięcie z problemów budżetowych. Z drugiej jednak strony dodał, że koniecznym jest podpisanie stosownych umów nie później, niż na początku przyszłego roku. W przeciwnym wypadku może powstać przerwa w produkcji i dostawach samolotów 2 i 3 transzy dostaw, co musiałoby odbić się na cenie jednostkowej Eurofighterów.

Prezes poinformował, że w zakładach BAE Systems w Warton w montażu końcowym znajduje się 8 samolotów, przeznaczonych dla Arabii Saudyjskiej (zobacz: Więcej saudyjskich Eurofighterów?). Są to maszyny z puli przeznaczonej pierwotnie dla RAF, a jedynym poważnym problemem jest obecnie uzyskanie zgody USA na transfer amerykańskich technologii, wykorzystanych przy budowie Eurofightera. Procedura przewleka się z powodu oskarżeń przedstawicieli producenta o korupcję (zobacz, np.: Prezes BAE Systems podał się do dymisji). Samoloty powinny trafić do odbiorcy w czerwcu 2009.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.