Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izrael oferuje Bułgarii F-16

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 06 sierpnia 2016

Przebywająca w Sofii delegacja SIBAT (izraelskiej agencji eksportu uzbrojenia) zaoferowała Bułgarii odsprzedanie używanych myśliwców F-16. Izraelczycy zaprezentowali ofertę bułgarskiemu Ministerstwu Obrony i posłom z komisji obrony parlamentu. Według bułgarskich mediów, nie rozmawiano o finansowej stronie ewentualnego kontraktu. Izraelczycy przedstawiali jedynie techniczne możliwości oferowanych samolotów. Nieoficjalnie wiadomo, że propozycja jest wielowariantowa i obejmuje F-16 o różnym stopniu zmodernizowania.

W czerwcu parlament Bułgarii zatwierdził plan zakupu 8 samolotów wielozadaniowych, przeznaczając na to 1,5 mld lewa (3,3 mld zł). Opcja przewiduje podwojenie wielkości zamówienia. Samoloty, nowe lub używane, miałyby zostać dostarczone do 2023 (Bułgaria kupuje samoloty i okręty, 2016-05-31).

Rząd bułgarski rozważa zakup samolotów wielozadaniowych od kilku lat. Na razie jednak, z powodu problemów finansowych, nie podjęto żadnych decyzji. W 2014 pojawiła się informacja o możliwości odkupienia używanych samolotów F-16 od Grecji (Bułgaria kupi F-16 od Grecji?, 2014-10-14). Podobną ofertę złożyła też Portugalia. Z kolei Pakistan proponuje nowe samoloty JF-17 (Paris Air Show 2015: JF-17 na eksport, 2015-06-16), a Szwecja Gripeny E (Prezentacja Gripena E, 2016-05-19).

Oferta izraelska została uznana za bardzo interesującą. Problemem może być jednak udział w konsorcjum proponującym Bułgarii F-16 koncernu Elbit Systems. 10 lat temu miał on zmodernizować bułgarskie śmigłowce Mi-17 i Mi-24. Z powodu braku dostępu do rosyjskich komponentów kontrakt nie został zrealizowany. Bułgarzy ocenili wówczas swoje straty na 8 mln BGN (17,5 mln zł).

Podobną ofertę, dotycząca sprzedaży używanych F-16, Izrael złożył rządowi Chorwacji. Tel Awiw zamówił partię samolotów wielozadaniowych nowej generacji F-35 i będzie wkrótce wycofywał z eksploatacji kilkadziesiąt F-16. Będą one oferowane wielu potencjalnym nabywcom (Oblot F-35I, 2016-07-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.