Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Top 100: W czołówce nadal bez zmian

Przemysł zbrojeniowy, 13 września 2016

Defense News ogłosił dziś listę największych przedsiębiorstw zbrojeniowych w 2015: 2016 Top 100. Czołowa siódemka się nie zmieniła. Nadal prowadzi Lockheed Martin, przed Boeingiem, BAE Systems, Raytheonem, General Dynamics, Northrop Grummanem i Airbusem. Tylko 3 przedsiębiorstwa z pierwszej dziesiątki – Lockheed Martin, Boeing i General Dynamics – zanotowały niewielki wzrost sprzedaży wojskowej. Przychody pozostałych spadły – Airbusa i L-3 Communications nawet ponad 10%.

Ilustracja: defensenews.com

W pierwszej dziesiątce nie zmieściła się UTC – korporacja spadła z miejsca 8. na 13, co jest związane m.in. ze sprzedażą Lockheed Martinowi producenta śmigłowców – Sikorsky’ego (wraz ze spółka zależną – PZL w Mielcu). Do pierwszej dziesiątki wrócił natomiast Thales – z miejsca 12. na 10 (Bez zmian wśród liderów Top 100, 2015-08-02).

Na liście Defens News, jak co roku, nie ma żadnego przedsiębiorstwa z Polski. Co prawda, dane PGZ za 2015 nie zostały opublikowane, ale sądząc po wynikach z 2014 i danych spółek zależnych, holding powinien zmieścić się w 9., 10. dziesiątce Top 100. Kolejny rok na liście nie ma też przedsiębiorstw z ChRL, które podają dane ogólne, ale nie wydzielają z nich produkcji wojskowej.

Rekordzistą wzrostu pozycji w czołówce listy jest Harris. Awansował on z 39. na 17. miejsce, zwiększając sprzedaż wojskową blisko dwukrotnie. W 2015 uzyskał przychód w tej branży równy ok. 4,4 mld USD.

Nieco gorsze niż w poprzednim roku wyniki uzyskały przedsiębiorstwa rosyjskie. To głównie efekt spadku kursu rubla wobec USD, bo ich eksport utrzymuje się na stałym poziomie, a sprzedaż rodzima rośnie. Rosyjski lider – koncern Ałmaz-Antiej utrzymał się na 11. miejscu, ale z przychodami mniejszymi o ponad 24% niż rok wcześniej. Tymczasem wynik koncernu w rublach wzrósł aż o 37%.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.