Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Top 100: W czołówce nadal bez zmian

Przemysł zbrojeniowy, 13 września 2016

Defense News ogłosił dziś listę największych przedsiębiorstw zbrojeniowych w 2015: 2016 Top 100. Czołowa siódemka się nie zmieniła. Nadal prowadzi Lockheed Martin, przed Boeingiem, BAE Systems, Raytheonem, General Dynamics, Northrop Grummanem i Airbusem. Tylko 3 przedsiębiorstwa z pierwszej dziesiątki – Lockheed Martin, Boeing i General Dynamics – zanotowały niewielki wzrost sprzedaży wojskowej. Przychody pozostałych spadły – Airbusa i L-3 Communications nawet ponad 10%.

Ilustracja: defensenews.com

W pierwszej dziesiątce nie zmieściła się UTC – korporacja spadła z miejsca 8. na 13, co jest związane m.in. ze sprzedażą Lockheed Martinowi producenta śmigłowców – Sikorsky’ego (wraz ze spółka zależną – PZL w Mielcu). Do pierwszej dziesiątki wrócił natomiast Thales – z miejsca 12. na 10 (Bez zmian wśród liderów Top 100, 2015-08-02).

Na liście Defens News, jak co roku, nie ma żadnego przedsiębiorstwa z Polski. Co prawda, dane PGZ za 2015 nie zostały opublikowane, ale sądząc po wynikach z 2014 i danych spółek zależnych, holding powinien zmieścić się w 9., 10. dziesiątce Top 100. Kolejny rok na liście nie ma też przedsiębiorstw z ChRL, które podają dane ogólne, ale nie wydzielają z nich produkcji wojskowej.

Rekordzistą wzrostu pozycji w czołówce listy jest Harris. Awansował on z 39. na 17. miejsce, zwiększając sprzedaż wojskową blisko dwukrotnie. W 2015 uzyskał przychód w tej branży równy ok. 4,4 mld USD.

Nieco gorsze niż w poprzednim roku wyniki uzyskały przedsiębiorstwa rosyjskie. To głównie efekt spadku kursu rubla wobec USD, bo ich eksport utrzymuje się na stałym poziomie, a sprzedaż rodzima rośnie. Rosyjski lider – koncern Ałmaz-Antiej utrzymał się na 11. miejscu, ale z przychodami mniejszymi o ponad 24% niż rok wcześniej. Tymczasem wynik koncernu w rublach wzrósł aż o 37%.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra