Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Opóźnienie wejścia RSK MiG do OAK

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 listopada 2008

Wejście OAO RSK MiG, które planowano na wiosnę 2009, opóźni się co najmniej 18 miesięcy, z powodu dużego zadłużenia spółki.

OAK ma przejąć 100% akcji wytwórni MiGów. Zadłużenie kredytowe OAO RSK MiG jest oceniane na 40 mld rubli (pierwsze informacje na ten temat pojawiły się po niepowodzeniu transakcji sprzedaży MiGów-29 Algierii). Według Kommiersanta, przedstawiciele OAK (Obiediniennaja awiastroitielnaja korporacja) wspólnie z Ministerstwem Przemysłu i Handlu negocjują z Ministerstwem Finansów i kilkoma bankami (w tym Wnieszekonombank i Sbierbank) zredukowanie długu RSK MiG o 20 mld rubli. Plan przewiduje też, że państwo weźmie na siebie część odsetek od kredytów, a Sbierbank odroczy płatność przeterminowanych odsetek w wysokości 330 mln rubli. W rozmowach bierze udział szef AWPK Suchoj, Michaił Pogosjan, który wkrótce ma stanąć na czele RSK MiG. Redukcję długów postawił on jako warunek objęcia nowego stanowiska.

Dla obniżenia zadłużenia OAO RSK MiG planowana jest sprzedaż dużej nieruchomości należącej do spółki. Chodzi o obiekt o powierzchni 60 ha przy prospekcie Leningradzkim w Moskwie. Jego wartość w czasie przekształcania wytwórni w spółkę akcyjną szacowano na 800 mln dolarów (22 mld rubli). Ten plan jest jednak poważnie zagrożony poprzez obecny kryzys finansowy. Dziś ziemia jest wyceniana najwyżej na 360 mln dolarów, a i po tej cenie trudno będzie ją sprzedać.

Obecnie portfel zamówień RSK MiG jest szacowany na 4 mld dolarów. Jednak spółce brakuje środków na dokończenie kluczowych programów, w tym budowy myśliwca wielozadaniowego MiG-35. RSK MiG negocjuje obecnie sprzedaż 34 MiG-29SMT, zamówionych i częściowo zwróconych przez Algierię, rosyjskiemu ministerstwu obrony za 23,05 mld rubli. Ministerstwo miałoby do końca 2008 zapłacić 3 mld rubli. Na razie nie udało się jednak podpisać kontraktu. W najbliższym czasie mają zostać przekazane Indiom seryjne samoloty pokładowe MiG-29K/KUB. Nawet ten kontrakt nie ma jednak jasnej przyszłości wobec sporów wokół kosztów remontu i modernizacji lotniskowca Admirał Gorszkow (Nerpa pozostanie w Rosji).

OAK powstaje od końca 2006. W jej skład ma wejść ok. 20 kompanii. Wartość sprzedaży OAK ma sięgnąć w 2015 ok. 7,5 mld USD. Rosyjski koncern miałby się wówczas znaleźć na 5. miejscu na liście największych producentów lotniczych. Ma być wówczas podzielony na trzy oddziały - wojskowy, transportowy i cywilny.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.