Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nerpa pozostanie w Rosji

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 18 listopada 2008

Po zakończeniu prób okręt podwodny Nerpa, na którym zginęło niedawno 20 osób, pozostanie w składzie WMF Rosji. Okręt nie zostanie wyleasingowany ani sprzedany Indiom.

Informacje o nowej decyzji rosyjskie media cytują za szefem sztabu SZ FR, gen. armii Nikołajem Makarowem. Według niego, co prawda okręt nie został uszkodzony w wyniku niepotrzebnego włączenia systemu przeciwpożarowego (Marynarz winien awarii na Nerpie?), ale jego próby morskie na pewno się przedłużą, choćby ze względu na trwające postępowanie prokuratorskie. Po ich zakończeniu Nerpa zostanie włączona w skład Floty Oceanu Spokojnego WMF. Dołączy do 7 innych okrętów podwodnych proj. 971.

Brakujące do zakończenia budowy, modernizacji i prób okrętu pieniądze zostaną wyasygnowane z budżetu rosyjskiego resortu obrony. Być może będą to środki dodatkowo przyznane ministerstwu na ten cel.

Wszystko wskazuje na to, że Indie zrezygnują też z zakupu zmodernizowanego krążownika lotniskowcowego Admirał Gorszkow. Kolejne rosyjskie żądania finansowe - w ubiegłym roku prowadząca remont stocznia zażądała dodatkowo 1,2 mld USD, w tym już 2 mld USD - budzą coraz większe poirytowanie w indyjskich kręgach rządowych (MF Indii nie zgadza się rosyjskie żądania). Pierwotnie lotniskowiec i jego grupa lotnicza miały łącznie kosztować 1,5 mld USD.

Admirał Gorszkow pozostanie zapewne w składzie WMF. Tym bardziej, że rosyjskie stocznie nie są w stanie w krótkim czasie zbudować nowych lotniskowców, których powstanie zapowiadają rosyjscy politycy i dowódcy wojskowi. Indie nowy własny lotniskowiec planują wodować w 2014-2015.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.