Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy granatnik do MSBS-5,56

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 października 2016

Opracowany przez Fabrykę Broni karabinek MSBS-5,56 ma być wyposażony w 40-mm granatnik jednostrzałowy GP. Nowa odmiana tej broni podlega badaniom wstępnym i kwalifikacyjnym.

Nowy wygląd 40-mm granatnika jednostrzałowego GP do karabinka MSBS-5,56. Broń jest obecnie poddawana badaniom wstępnym, a następnie kwalifikacyjnym. Ma być, wraz z karabinkiem podstawowym, uzbrojeniem polskiego żołnierza przyszłości

Zmieniony 40-mm granatnik jednostrzałowy GP jest lepiej wkomponowany w bryłę karabinka-granatnika (Rozpoczęcie badań MSBS-5,56, 2016-07-09). W porównaniu z wcześniejszą odmianą, w której język spustowy wraz z osłoną ulokowano w pobliżu wylotu lufy, a tylną część uformowano w postaci skośnego chwytu, nowy model jest bardziej klasyczny (Nowy polski granatnik, 2010-11-23). Dzięki temu łatwiej prowadzi się ogień z samego karabinka, jak też broń lepiej dostosowana jest do strzelania w odmianie podwieszanej, jak i samodzielnej podczepionej do szkieletu z kolbą.

Przy wykorzystywaniu z Tytanem, na mechanicznym celowniku granatnika, zamocowanym z boku łoża, pojawi się celownik kolimatorowy / Rysunki: EUIPO

W zmienionym GP spust w osłonie mieści się w tylnej części, zrezygnowano z zatrzasku otwierającego broń do ładowania, we wcześniejszym modelu wkomponowanego w przednią część osłony spustu. W nowej wersji przy strzelaniu żołnierz obejmuje magazynek, traktując go jako chwyt granatnika. Manipulatory – bezpiecznik i zatrzask – w postaci dużych skrzydełek, zdublowano, rozmieszczając je symetrycznie po obu stronach broni. Są jednakowo dostępne dla strzelców prawo- i leworęcznych.

Granatnik GP ma lufę odchylaną na zawiasie na lewą stronę, co umożliwia załadowanie amunicji 40 mm x 46SR dowolnej długości, łącznie z długimi nabojami specjalnymi (np. oświetlającymi czy obserwacyjnymi). W postaci podwieszanej konstrukcja jest zintegrowana z łożem, dopasowanym do karabinków MSBS-5,56 niezależnie od układu konstrukcyjnego – klasycznego lub bezkolbowego. Granatnik można obsługiwać tylko jedną ręką, tą samą, którą wyciąga się amunicję z ładownic.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.