Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie nadal zainteresowane Nerpą

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 02 grudnia 2008

Mimo tragicznej w skutkach awarii systemu przeciwpożarowego atomowego okrętu podwodnego Nerpa i zapowiedzi przejęcia go przez WMF FR, Indie nadal są zainteresowane jego leasingiem.

Umowa o dokończeniu budowy i wyleasingowaniu indyjskiej flocie okrętu proj. 971 Nerpa została podpisana w 2004 jednocześnie z zawarciem kontraktu na modernizację i sprzedaż krążownika lotniskowcowego Admirał Gorszkow. Transakcja miała być warta 26 mld rupii (650 mln USD). Według niedawnych informacji, próby morskie Nerpy miały zostać zakończone we wrześniu 2009, a okręt przekazany na 10 lat Indiom.

Według Times of India, rząd indyjski już zwrócił się do stoczni realizującej próby okrętu z prośbą o ich kontynuowanie. Nerpa jest potrzebna do szkolenia załóg dla nowych atomowych okrętów podwodnych (ADV, Advanced Technology Vessel) budowanych od lat 1970. przez Indie. Próby pierwszego z nich mają rozpocząć się w przyszłym roku, a przekazanie do służby w grudniu 2011. Ostatni miałby trafić do linii w 2015.

Dotychczasowe opóźnienia programu wskazują jednak na to, że te terminy nie zostaną dotrzymane. Stąd waga powodzenia transakcji z Rosją i chęć jej realizowania ze strony New Delhi mimo pojawiających się problemów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.