Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Languedoc wraca z Arktyki

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 04 grudnia 2016

Francuska fregata rakietowa Languedoc powróciła do portu w Tulonie po zakończeniu pierwszej misji bojowej.

Fregata rakietowa Languedoc podczas zakończonej już misji w Arktyce. W jej trakcie okręt przeszedł ponad 37 tys. km i odbył kurtuazyjne wizyty w portach morskich zaprzyjaźnionych państw, w tym m.in. na Islandii, w Kanadzie, Norwegii, Szkocji i USA / Zdjęcie: MO Francji

Fregata rakietowa Languedoc, typu FREMM, powróciła do portu morskiego w Tulonie pod koniec listopada, jednak Paryż poinformował o tym dopiero teraz. Przez ponad 100 dni francuski okręt prowadził działania operacyjne na północnych wodach Oceanu Atlantyckiego i w rejonie Arktyki. Misja stanowiła ostatni etap oceny potencjału bojowego jednostki. Zakłada się, że do końca br. dowództwo Marine Nationale (marynarki wojennej Francji) ogłosi uzyskanie przez fregatę całkowitej zdolności operacyjnej.

Languedoc opuściła port w Tulonie w połowie sierpnia (Arktyczna misja Languedoc). Okręt skierował się na północny Atlantyk, gdzie przez następne miesiące prowadził działania operacyjne wspólnie z lokalnymi partnerami. Francuska jednostka wzięła udział m.in. w serii wielonarodowych ćwiczeń morskich, prowadzonych nieopodal wybrzeży Kanady i Norwegii (Kanada w ćwiczeniach ZOP, 2016-09-13).

Languedoc jest 3. francuską fregatą rakietową typu FREMM, zbudowaną przez lokalną grupę stoczniową DCNS. Prace nad jednostką zapoczątkowano w 2011. Zwodowano ją latem 2014 (Wodowanie Languedoc, 2014-07-14). Następnie rozpoczęto testy morskie, które poprzedziły przekazanie Marine Nationale (Languedoc przekazana, 2016-03-17). Languedoc uzupełni w linii okręty Aquitaine i Provence (Powrót Provence, 2016-05-10; Aquitaine razem z CdG, 2016-01-19). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.