Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Europa wyrusza na podbój kosmosu

Astronautyka, 05 grudnia 2016

Rada Ministerialna ESA zobowiązała się zainwestować 10,3 mld euro w ciągu kilku następnych lat, aby Europa pozostała silnym, niezależnym i konkurencyjnym graczem w sektorze kosmicznym.

W ciągu kilku najbliższych lat kraje członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej wydadzą na rozwój programów kosmicznych 10,3 mld euro / Zdjęcie: ESA

Europejskie ambicje kosmiczne zostały dziś potwierdzone po raz kolejny, a my z zadowoleniem przyjmujemy decyzję ESA o zwiększeniu europejskiej obecności w przestrzeni kosmicznej. Obywatele Europy odniosą wiele korzyści z naszych nowych, innowacyjnych rozwiązań – tak Nicolas Chamussy, szef działu systemów kosmicznych, skomentował decyzje podjęte przez ministrów 22 krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Podczas spotkania w szwajcarskiej Lucernie, które odbyło się w dniach 1-2 grudnia, Rada Ministerialna ESA zobowiązała się zainwestować 10,3 mld euro (ponad 46 mld zł) w ciągu kilku następnych lat, aby Europa pozostała silnym, niezależnym i konkurencyjnym graczem w sektorze kosmicznym.

Dwa ostatnie spotkania, w których także udział wzięła Polska, odbyły się w 2012 i w 2014. W tym roku polskiej delegacji z udziałem wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotra Dardzińskiego, przewodniczyła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Polskiej Agencji Kosmicznej.

Podczas tegorocznej Rady Ministerialnej ESA zapadły decyzje, dotyczące takich zagadnień jak: udział w programach satelitarnych monitorujących Ziemię, nawigacji i telekomunikacji, eksploracji przestrzeni kosmicznej (w tym robotyce), budowie instrumentów naukowych; ogólny rozwój technologii; rakiety nośne; program śledzenia obiektów i śmieci kosmicznych; udział Europy w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po 2020; udział ESA w programach eksploracyjnych, w szczególności przy module obsługowym amerykańskiej kapsuły MPCV Orion i finansowaniu dalszym misji projektu ExoMars; udział w programach satelitarnych monitorujących Ziemię, nawigacji i telekomunikacji (Sener Polska w programie ExoMars, 2016-08-30, Sojuz z załogą MSK na Ziemi, 2016-06-18, Montaż ESM dla Oriona, 2016-05-24).

W przypadku Polski, największe nadzieje związane są z wyraźnie większym budżetem na programy opcjonalne. Nasza całkowita składka do ESA w 2016 wyniosła blisko 30 mln euro. – Łączna polska składka na programy opcjonalne zadeklarowana na Radzie Ministerialnej w Lucernie została zwiększona o 25% i wynosi 45 mln euro – poinformowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emiliewicz.

Programy opcjonalne, w których uczestniczy Polska to: program satelitarnej obserwacji Ziemi (EOEP 5); program ogólnego rozwoju technologii (GSTP) rozwijający technologie mające różne zastosowanie; program śledzenia obiektów i śmieci kosmicznych (SSA); program zintegrowanych aplikacji (IAP) opartych na technikach satelitarnych; program budowy instrumentów naukowych (Prodex); rakiety nośne (FLPP); eksploracja przestrzeni kosmicznej (w tym robotyka), nawigacja i telekomunikacja (Nowa rakieta studentów PW, 2016-07-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.