Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie pierwszego patrolowca RAN

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 grudnia 2016

Wczoraj w Henderson rozpoczęto przygotowania do wodowania pierwszego okrętu patrolowego typu Cape, zbudowanego dla australijskiej marynarki wojennej.

W lutym Austal zwoduje 2. z okrętów patrolowych typu Cape, zamówionych dla RAN. Obie jednostki zostaną przekazane odbiorcy do połowy 2017 / Zdjęcie: Austal

W stoczni Austal w Henderson na terenie Australii Zachodniej rozpoczęto przygotowania do wodowania okrętu patrolowego typu Cape. Wczoraj jednostkę wytoczono z hali montażowej i umieszczono na nabrzeżu. Okręt ma zostać spuszczony na wodę za kilka dni.

W następnych tygodniach jednostka przejdzie prace wykończeniowe, podczas których zamontowane zostanie kluczowe wyposażenie pokładowe. Producent zapowiedział, że już w styczniu rozpocznie się program testów portowych i morskich. W kwietniu okręt zostanie przekazany odbiorcy.

Patrolowiec budowany jest dla Royal Australian Navy (królewskiej marynarki wojennej Australii). Ogółem australijska flota pozyska 2 jednostki typu Cape. Co ciekawe, oficjalnie okręty zakupił National Australia Bank, który wyczarteruje je RAN na co najmniej 3 lata. Po tym okresie użytkownik będzie mógł zadecydować o dalszej eksploatacji jednostek lub ich zwróceniu bankowi, który w tej sytuacji najprawdopodobniej odsprzedałby je Austalowi (Zamówienie na kolejne Cape, 2015-12-14).

Warto zauważyć, że RAN od ponad roku eksploatuje już 2 inne okręty patrolowe typu Cape. Jednostki te wypożyczono od Australian Customs and Border Protection Service, aby uzupełnić lukę powstałą po utracie jednego z własnych patrolowców typu Armidale (RAN użytkuje patrolowce typu Cape, 2015-10-28). Ogółem w l. 2013-2015 służba celna Australii pozyskała od Austala 8 jednostek typu Cape (Ostatni Cape dla Australii, 2015-09-08). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.